×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Kubeł zimnej wody na głowy pracodawców. Dyskusja o pensji nigdy nie będzie taka sama

- Średnia krajowa jest wypadkową płac w sektorach lepiej i gorzej opłacanych. A dynamika płac w poszczególnych sektorach rządzi się swoimi prawami. Zamiast ustalania wspólnego pułapu płacy minimalnej w odniesieniu do średniej ze wszystkich sektorów, można by zastanowić się raczej nad określeniem właściwych proporcji w ramach różnych branż - mówi dr Agnieszka Wincewicz-Price, kierownik zespołu ekonomii behawioralnej w Polskim Instytucie Ekonomicznym, z którą rozmawiamy również o wynikach badań tegorocznych noblistów z ekonomii i ich wpływie na postrzeganie płacy minimalnej.

Kubeł zimnej wody na głowy pracodawców. Dyskusja o pensji nigdy nie będzie taka sama
Dr Agnieszka Wincewicz-Price, kierownik zespołu ekonomii behawioralnej w Polskim Instytucie Ekonomicznym (fot. PIE)
REKLAMA
  • David Card, Joshua Angrist i Guido Imbens zostali laureatami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. Szwedzka Akademia Nauk nagrodziła ich za użycie „eksperymentów naturalnych” i metodę wyciągania z nich wniosków, np. przy badaniach dla rynku pracy.
  • Pierwszy z wymienionych laureatów w swoich badanych przedstawił m.in. to, że podwyższenie płacy minimalnej nie przekłada się na wzrost bezrobocia.
  • Jak ta wiedza przełoży się na coroczną dyskusję o podwyższeniu płacy minimalnej w naszym kraju? Między innymi o to zapytaliśmy dr Agnieszkę Wincewicz-Price, kierownika zespołu ekonomii behawioralnej w Polskim Instytucie Ekonomicznym.

Co roku to samo. Pracodawcy straszą, że wysoka podwyżka pensji minimalnej podwyższy koszty zatrudnienia, no i oni będą musieli zwalniać, że powiększy się szara strefa, że będą musieli ograniczać prowadzoną działalność, a nawet przenosić jej części bądź całość do innego kraju. No i automatyzacja, której rozwój również napędzi podwyżka stawki, a co wiąże się ze zmniejszeniem zatrudnienia. Jak pani myśli, po przyznaniu nagrody Nobla za wskazanie, że podwyższenie płacy minimalnej nie przekłada się na wzrost bezrobocia, organizacje pracodawców przestaną używać tego argumentu w dyskusji na ten temat?

Czy przestaną, trudno ocenić. Ale z pewnością przyznanie nagrody Nobla za kontrintuicyjne odkrycia w tym temacie daje nam mocny argument, żeby studzić tego typu obawy. Przy czym trzeba podkreślić, że badania Davida Carda nie pokazały, że takie obawy nie są uzasadnione. One pokazały, że ekonomia nie jest nauką ścisłą. „Prawa ekonomiczne” nie obowiązują wszędzie i zawsze.

W ekonomii jako nauce, którą należy postrzegać jako naukę społeczną w pełnym znaczeniu tego terminu, mamy do czynienia z pewnymi tendencjami i prawidłowościami, które występują przy określonych założeniach. Płaca minimalna może mieć wpływ na to, że pracodawcy rzeczywiście będą zmniejszać zatrudnienie, ale wcale nie musi tak być. I właśnie to pokazał noblista David Card.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Kubeł zimnej wody na głowy pracodawców. Dyskusja o pensji nigdy nie będzie taka sama

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Piitrek 2022-02-23 12:06:30

    2300 zł pensja netto wynajem mieszkania w mieście lub kredyt wraz z czynszem to około 2000 zł czyli ba życie zostaje 300 zł ba miesiąc pytam się was pracodawcy i pani od ekonomiii czy 300 zł na życie na miesiąc to godziwa zapłata czy upadlająca człowieka do granic śmierci bo przypomnę minimum egzystencji na jedno osobowe gospodarstwo domowe to podobno 600 zł czy pani uważa ze są to pieniądze za które dorosły człowiek przeżyje

  • Mrm 2021-11-16 19:50:47

    Za długie te artykuły piszecie...

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA