PARTNERZY PORTALU

Kto się nie dostosuje, przegra. Te trendy będą kształtować rynek pracy w 2022 roku

  • Justyna Koc
    jk
  • 6 gru 2021 20:00

Ewolucja rynku pracy skłoniła zatrudnionych do zmiany priorytetów, redefiniując sposób i miejsce wykonywania pracy. Na pracodawcach ciąży teraz dodatkowa presja związana z koniecznością dostosowania się do nowych wymagań. Z jakimi wyzwaniami zmierzą się w 2022 r.?

Kto się nie dostosuje, przegra. Te trendy będą kształtować rynek pracy w 2022 roku
Zmiany na rynku pracy wpłynęły na wyzwania, z którymi mierzą się i będą musieli nadal mierzyć się w 2022 roku pracodawcy (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • W 2022 r. pracodawcy, którzy mają już doświadczenie w organizacji zarówno pracy stacjonarnej, jak i w pełni zdalnej czy hybrydowej, będą szukać nowych sposobów na stałe monitorowanie rozproszonego grona pracowników i lepsze zrozumienie ich potrzeb.
  • Pracodawcy będą musieli skupić się na swoich podwładnych i znaleźć sposoby na ich lepszą integrację, która poprawi wzrost zaangażowania.
  • Ponadto pracownicy będą szukać nowych możliwości wykorzystania swoich umiejętności i mocnych stron – pracodawcy muszą dostosować się do tego trendu.

W 2021 roku przyspieszyła transformacja rynku pracy, napędzana zmianami wywołanymi przez pandemię i napięciami związanymi z rekordowymi niedoborami w strukturach firm oraz zmieniającymi się priorytetami pracowników.

Z danych Instytutu Badawczego ADP wynika, że pandemia COVID-19 wywarła negatywny wpływ na 64 proc. globalnego rynku pracy - 28 proc. uwzględnionych w badaniu pracowników zostało zwolnionych lub tymczasowo zwolnionych, a 23 proc. z nich obniżono wynagrodzenie.

- Świat pracy jest w ciągłym ruchu - mówi Don Weinstein, wiceprezes ds. globalnego produktu i technologii w ADP. - Potrzeby pracowników zmieniają się wraz z rozwojem technologii, czego rezultatem jest ogólna transformacja pojęcia pracy. Aby wspierać pracowników, pracodawcy zakorzeniają proces decyzyjny w danych i wykorzystują swoje spostrzeżenia do lepszego zrozumienia potrzeb pracowników oraz podnoszenia ich produktywności. Pogłębiona analiza sprzyja silniejszemu poczuciu więzi i toruje drogę do szybszego wzrostu, a także wdrażania innowacji - dodaje.

Zmiany na rynku pracy wpłynęły na wyzwania, z którymi mierzą się i będą musieli nadal mierzyć się w 2022 roku pracodawcy.

Jak wynika z badania ADP Research Institute „People at Work: A Global Workforce View”, w ciągu ostatniego roku pandemia COVID-19 znacząco wpłynęła na rozlokowanie pracowników (Fot. Shutterstock)
Jak wynika z badania ADP Research Institute „People at Work: A Global Workforce View”, w ciągu ostatniego roku pandemia COVID-19 znacząco wpłynęła na rozlokowanie pracowników (Fot. Shutterstock)

Monitorowanie pracowników

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kto się nie dostosuje, przegra. Te trendy będą kształtować rynek pracy w 2022 roku

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA