Kto się nadaje na HR Biznes Partnera?

Międzynarodowe korporacje model HR Biznes Partneringu stosują już od ponad 10 lat. Natomiast w Polsce, włączenie menedżerów HR do procesu podejmowania decyzji strategicznych, rozpoczęło się zaledwie kilka lat temu. Kto może zostać dobrym HR Biznes Partnerem?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kto się nadaje na HR Biznes Partnera?

PODZIEL SIĘ


Autor: Wojciech Malicki, Małgorzata Kwiatkowska

25 mar 2014 9:30


Przede wszystkim osoba rozumiejąca zasady biznesu i działająca zgodnie z nimi. Dobrym materiałem na HR Biznes Partenra jest również osoba posiadająca umiejętność komunikowania się z dyrektorami operacyjnymi z jednej strony oraz pracownikami z drugiej. Ponieważ HR Biznes Partner stale znajduje się w centrum wydarzeń powinien posiadać dynamiczną i otwartą osobowość.

Na stanowisku tym niezbędna jest również doskonała znajomość specyfiki danej branży, pracy w danym dziale oraz umiejętność wdrożenia w organizacji najnowszych rozwiązań z dziedziny HR. Niektóre organizacje decydują się na powierzenie roli HR Biznes Partnera menedżerom z doświadczeniem w danym obszarze operacyjnym. Wynika to z przekonania, że osoby te lepiej i szybciej odnajdą się na nowym stanowisku, ponieważ rozumieją procesy zachodzące w ich obszarze odpowiedzialności oraz potrzeby biznesowe.

Najczęściej jednak na stanowiska HR Biznes Partnera zatrudniani są generaliści HR z 3-5 letnim doświadczeniem w zakresie tworzenia i realizacji strategii HR oraz dobrym zrozumieniem procesów biznesowych. Kandydaci z wykształceniem psychologicznym, socjologicznym lub ekonomicznym oraz doświadczeniem w danym sektorze, które może być konieczne np. z uwagi na konieczność posiadana wiedzy na temat czynników związanych z pracą zmianową, czy też znajomości odmiennych technik motywacji pracowników fizycznych i umysłowych.

Niezbędna jest ogólna znajomość prawa pracy, języka angielskiego, umiejętność budowania pozytywnych relacji z różnymi rodzajami klientów wewnętrznych oraz wysoka orientacja na cele. Biorąc pod uwagę dalszy wzrost znaczenia struktur HR w organizacjach ścieżka awansu HR Biznes Partnera obejmuje nawet takie stanowiska jak dyrektor personalny oraz członek zarządu.

Obecnie HR Biznes Partnerzy poszukiwani są przede wszystkim w średnich i dużych firmach z takich branży jak FMCG, farmacja, bankowość, IT. W korporacjach międzynarodowych HR Biznes Partner zajmujący stanowisko na poziomie specjalisty lub eksperta z 5-7 letnim doświadczeniem zawodowym może otrzymać wynagrodzenie rzędu 10-12 tys. zł brutto miesięcznie.

Na stanowisku menedżerskim z doświadczeniem od 7 do 10 lat jego pensja wzrośnie do 12 - 17 tys. zł brutto miesięcznie. Do rocznego uposażenia dochodzą premie wynoszące od 1 do maksymalnie 3 pensji, pakiet świadczeń medycznych, ubezpieczenie na życie, karta typu Benefit.

* Autorami tekstu są: Wojciech Malicki i Małgorzata Kwiatkowska - eksperci z międzynarodowej firmy doradztwa personalnego Michael Page.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.