PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Kto przejmie biznes? Tysiące wniosków o zarządcę sukcesyjnego

  • Autor: PAP/AT
  • 25 lis 2019 12:23

Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że ponad 12,5 tys. przedsiębiorców złożyło wniosek o ustanowienie zarządcy sukcesyjnego. Resort zapowiada prace nad projektem ustawy, która wprowadzi do polskiego systemu fundację rodzinną.

Kto przejmie biznes? Tysiące wniosków o zarządcę sukcesyjnego
Adobe Stock
REKLAMA

Ministerstwo Rozwoju przypomniało, że przedsiębiorcy zyskali możliwość ustanowienia zarządcy sukcesyjnego w ustawie o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej autorstwa MR; weszła ona w życie równo rok temu, 25 listopada 2018 r.

- Celem wprowadzenia przepisów o zarządzie sukcesyjnym było to, aby firma nie kończyła swojej działalności wraz ze śmiercią właściciela, tylko mogła dalej się rozwijać w rękach kolejnego pokolenia. Wcześniej w naszym prawie brakowało mechanizmu, który dawałby gwarancję ciągłości działalności przedsiębiorstwa osoby fizycznej po jej śmierci. A także pozwalał na zarządzanie majątkiem, zgodnie z wolą samego przedsiębiorcy albo jego następców prawnych - właścicieli przedsiębiorstwa - podało ministerstwo.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Nadchodzi czas zmiany pokoleniowej. Jak przeprowadzić rewolucję 4W?

Resort tłumaczy, że wprowadzenie rozwiązania, które umożliwia sukcesję "było bardzo ważne, ponieważ w perspektywie 10-20 lat problem przekazania prowadzenia biznesu będzie dotyczył coraz większej liczby polskich firm".

- Nasza ustawa daje szansę na uratowanie setek tysięcy polskich jednoosobowych przedsiębiorstw. Przed jej wejściem w życie co miesiąc, z powodu śmierci przedsiębiorcy, z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) wykreślano ok. 800 firm, które z dnia na dzień przestawały istnieć. Szacuje się, że ponad 230 tys. przedsiębiorców zarejestrowanych w CEIDG ukończyło 65 lat - zaznaczył resort.

Czytaj też: Odziedziczyłeś biznes? Może cię to sporo kosztować

Według resortu zapewnienie stabilnego funkcjonowania przedsiębiorstw to priorytet rządu.

- Dlatego kontynuujemy prace nad kolejnymi rozwiązaniami, które ułatwią zmianę pokoleniową w polskim biznesie. W tej kadencji planujemy prace nad projektem ustawy, która wprowadzi do polskiego systemu prawnego fundację rodzinną. Umożliwienie zakładania takich fundacji ma wspierać wielopokoleniową sukcesję w polskich firmach i pomagać w akumulacji polskiego kapitału - wskazał resort.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kto przejmie biznes? Tysiące wniosków o zarządcę sukcesyjnego

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA