Wciąż trwają zmiany kadrowe w spółkach należących do skarbu państwa. Na miejsce odchodzących prezesów, już szykowani są następcy. W mediach ruszyła giełda nazwisk. Są już pierwsze pewne kandydatury.
- Autor:Justyna Sobolak
- •11 gru 2015 1:20

Wątpliwości nie ma co do nazwiska nowego prezesa Tauronu. Jak informuje spółka, 8 grudnia rada nadzorcza na posiedzeniu odwołała ze składu zarządu dotychczasowego prezesa Jerzego Kurellę i powołała na to stanowisko Remigiusza Nowakowskiego.
Nowakowski od końca listopada tego roku był członkiem rady nadzorczej Orlenu. Spędził tam zaledwie kilka dni. Jest absolwentem Wydziału Zarządzania i Informatyki Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu o specjalności zarządzanie przedsiębiorstwem oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego, o specjalności prawo handlowe. W latach 2002-2006 był prezesem oraz współwłaścicielem firmy konsultingowej, obsługującej m.in. procesy fuzji i przejęć przedsiębiorstw z sektora energetyki i utilities w Polsce. Kolejne dwa lata spędził w Tauronie jako dyrektor pionu rozwoju, a następnie przeszedł do koncernu energetycznego Fortum.
Energa z nowym prezesem
Znamy też nowego prezesa Energi. Miejsce odwołanego Andrzeja Tersy zajął Roman Pionkowski. Pionkowski z elektroenergetyką zawodową związany jest od blisko 25 lat. W ostatnim czasie był prezesem Energa Operator, największej spółki z grupy Energa, lidera segmentu dystrybucji energii elektrycznej. Od wielu lat związany jest z Grupą Energa – był członkiem zarządu Energa oraz prezesem zarządu Elektrownia Ostrołęka. Jest absolwentem Politechniki Gdańskiej. Ukończył Wydział Elektroniki oraz Zarządzania i Ekonomii. W 2001 roku uzyskał tytuł doktora nauk ekonomicznych.
Zmiany nastąpiły już także w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. We wtorek, 8 grudnia, z funkcji prezesa odwołano Wojciecha Dąbrowskiego. Jego miejsce zajął Arkadiusz Siwko, wieloletni współpracownik obecnego szefa MON Antoniego Macierewicza. Siwko był m.in. szefem gabinetu Antoniego Macierewicza.
Znaki zapytania
Na razie nie wiadomo, co z Eneą. Jak informuje spółka, do czasowego wykonywania czynności prezesa, po odwołaniu Krzysztofa Zamasza, rada nadzorcza oddelegowała Wiesława Posika. Posik związany jest z energetyką od ponad 30 lat. W ostatnim czasie zarządzał prywatnymi przedsiębiorstwami z obszaru dystrybucji energii oraz odnawialnych źródeł energii.
– Obecnie trwa postępowanie kwalifikacyjne na wybór członków zarządu Enei. Zgodnie z opublikowanym ogłoszeniem prasowym, otwarcie ofert kandydatów nastąpi 28 grudnia br., a rozmowy kwalifikacyjne odbędą się 29-31 grudnia br. Rada Nadzorcza Spółki może zakończyć postępowanie kwalifikacyjne w każdym czasie bez podawania przyczyn i bez wyłaniania kandydatów, a kandydaci uczestniczący w postępowaniu kwalifikacyjnym powiadomieni zostaną o jego wynikach listem poleconym. Rada Nadzorcza Enei nie ogłosiła terminu wyłonienia nowych władz spółki – dowiadujemy się w Enei.
Ósmy prezes w ciągu 16 lat
Wciąż nieznane są także nazwiska prezesów Orlenu, PKP, GPW, PZU i PGNiG. Wszystko wskazuje na to, że na nowego prezesa Orlenu będzie trzeba poczekać aż do 29 stycznia. Na ten termin zaplanowano walne zgromadzenie spółki, które ma zająć się zmianami w radzie nadzorczej. Wśród kandydatów na następcę Jacka Krawca typuje się posła Wojciecha Jasińskiego. Jasiński z wykształcenia jest prawnikiem, absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego.
Od 15 lutego 2006 do 15 października 2007 roku był ministrem skarbu państwa. Od połowy listopada jest szefem sejmowej komisji finansów publicznych. Jasiński, jeśli obejmie funkcję prezesa, będzie 8 włodarzem Orlenu w ciągu 16 lat. Najkrócej na tym stanowisku utrzymali się Jacek Walczykowski, który urzędował… 19 dni. Drugie miejsce zajmuje Wojciech Heydel, który kierował Orlenem niecałe 5 miesięcy. Najdłuższym stażem może pochwalić się Jacek Krawiec, który prezesuje Orlenowi już siódmy rok.
PKP jeszcze szuka
W PKP władzę po złożonej rezygnacji Jakuba Karnowskiego najprawdopodobniej obejmie Czesław Warsewicz lub Bogusław Kowalski. Te dwa nazwiska najczęściej przewijają się na medialnej giełdzie. Warsewicz to były prezes PKP Intercity za czasów PiS. Bogusław Kowalski natomiast w latach 2006-2007 pełnił funkcję wiceministra transportu. W PKP w ciągu 14 lat było już pięciu prezesów. Najkrócej funkcję tę pełniła Maria Wasiak, która stanowisko opuściła po 11 miesiącach. Najdłużej, bo prawie 6 lat, urzędował Andrzej Wach
Zmian należy oczekiwać także w PGNiG. Choć prezesem nadal jest tutaj Mariusz Zawisza, już szykowany jest jego następca. Podobno ma nim zostać Piotr Woźniak, który 4 grudnia został członkiem rady nadzorczej spółki. Woźniak w latach 2005-2007 był ministrem gospodarki w rządzie PiS. Od 2011 do 2013 roku pełnił stanowisko wiceministra środowiska i Głównego Geologa Kraju w rządzie koalicji PO-PSL. W latach 2000-2002 był wiceprezesem zarządu PGNiG ds. handlu i restrukturyzacji.
Co z PZU i GPW?
Prezesem PZU, po rezygnacji Andrzeja Klesyka, ma zostać Michał Krupiński. To podobno najpoważniejszy kandydat na to stanowisko. Krupiński w latach 2006-2007 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. W 2008 roku został zastępcą dyrektora wykonawczego w Banku Światowym, a w 2011 roku dyrektorem zarządzającym w Bank of America Merrill Lynch.
Coraz więcej spekulacji pojawia się w temacie następcy Pawła Tamborskiego, prezesa Giełdy Papierów Wartościowych, który 3 grudnia złożył rezygnację z pełnionej funkcji. Brani pod uwagę mogą być Cezary Mech, były wiceminister finansów, Stanisław Kluza, były szef Komisji Nadzoru Finansowego, Jerzy Żyżyński, poseł PiS i profesor ekonomii oraz Marcin Gomoła, były wiceszef KNF. Wybór nastąpi w ciągu najbliższych dni, bo Paweł Tamborski stanowisko opuści wraz z ostatnim dniem grudnia.


Słowa kluczowe
- Energa
- Orlen
- Polska Grupa Zbrojeniowa
- PZU
- Enea
- PGNiG
- GPW
- Tauron
- Jerzy Kurella
- Remigiusz Nowakowski
- Wojciech Dąbrowski
- Arkadiusz Siwko
- Krzysztof Zamasz
- Wiesław Posik
- Wojciech Jasiński
- Jacek Krawiec
- Czesław Warsewicz
- Bogusław Kowalski
- Andrzej Wach
- Andrzej Klesyk
- Michał Krupiński
- Stanisław Kluza
- Cezary Mech
- Marcin Gomoła
- Jerzy Żyżyński
- Paweł Tamborski
- Piotr Woźniak
- Mariusz Zawisza
- Roman Pionkowski
- Andrzej Tersa
KOMENTARZE (0)