KRD: długi Polaków wobec firm ubezpieczeniowych wzrosły, choć średni dług zmniejszył się

Z tytułu niespłaconych polis Polacy są winni firmom ubezpieczeniowym 160 mln zł – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Choć średni dług konsumenta zmniejszył się do 1132 zł w ciągu pięciu lat, zobowiązania wzrosły 4,5-krotnie, a liczba dłużników ok. 6-krotnie - dodano.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

KRD: długi Polaków wobec firm ubezpieczeniowych wzrosły, choć średni dług zmniejszył się

  • Według najnowszych danych KRD zobowiązania Polaków wobec ubezpieczycieli wynoszą 160 mln zł.
  • Składek z zawartych umów ubezpieczenia nie zapłaciło ponad 141 tys. osób.
  • Średni dług konsumenta to 1132 zł. Nieco zmniejszył się on na przestrzeni ostatnich pięciu lat - w 2014 r. wynosił bowiem 1471 zł.

Najmniej solidni w opłacaniu składek są mieszkańcy Mazowsza, którzy mają 25,6 mln zł długów wobec ubezpieczycieli. Tuż za nimi plasują się Ślązacy z kwotą 17 mln zł, a następnie mieszkańcy Wielkopolski, zalegający na kwotę 16,4 mln zł - podało KRD.

Rekordzistą jest mieszkaniec powiatu brzozowskiego na Podkarpaciu, którego dług ubezpieczeniowy wynosi 665 tys. zł.

"Klienci zawierają umowy ubezpieczenia, ale nie zawsze są skłonni za nie zapłacić. Powodem zaległości bywa też niewiedza i zapominalstwo" - wskazał KRD w czwartkowym komunikacie.

Według najnowszych danych KRD zobowiązania Polaków wobec ubezpieczycieli wynoszą 160 mln zł. Składek z zawartych umów ubezpieczenia nie zapłaciło ponad 141 tys. osób. "Średni dług konsumenta to 1132 zł. Nieco zmniejszył się on na przestrzeni ostatnich pięciu lat - w 2014 r. wynosił bowiem 1471 zł" - wskazano. Dodano, że ma to związek z lawinowym wzrostem liczby dłużników np. w bazach KRD.

"W 2014 r. było ich nieco ponad 24 tysiące, czyli prawie sześć razy mniej niż dziś. Jest to naturalnie powiązane z rosnącym rynkiem ubezpieczeń, co obrazują statystyki branżowe. Podobnie wygląda sytuacja, jeśli przyjrzymy się samemu zadłużeniu. Rośnie ono w zawrotnym tempie. W 2014 r. konsumenci byli winni firmom ubezpieczeniowym nieco ponad 35 mln zł. W ciągu pięciu lat suma ta wzrosła aż 4,5 - krotnie" - wskazał, cytowany w czwartkowym komunikacie, prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki.

Najwięcej niesolidnych płatników jest wśród osób w wieku 36-45 lat, które mają do zapłaty blisko 48 mln zł. Niewiele mniejszą grupę dłużników stanowią 25-35-latkowie, których obciąża kwota 43,5 mln zł. Natomiast najmniej zaległości wobec ubezpieczycieli mają osoby pomiędzy 18 a 25 rokiem życia oraz seniorzy powyżej 65 lat. W obu przypadkach to ok. 9 mln zł - wyliczył KRD.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

dario 2019-05-24 14:57:58

Mi się też zdarzyło zapomnieć parę razy, a że się przeprowadzałem kilka razy w ciągu roku to nawet listu nie dostałem i okazało się, że jestem już w KRD jak chciałem umowę na neta podpisać i mi jej nie dali, także od tamtego momentu to sobie zaglądam do tej bazy raz na jakiś czas. Tak na wszelki wypadek.

Katarzyna 2019-05-24 13:49:40

Należy pamiętać, że jeśli po roku chcemy zmienić ubezpieczyciela, u którego mamy OC, musimy koniecznie wypowiedzieć dotychczasową umowę przynajmniej na dzień przed jej końcem. Inaczej polisa przedłuży się automatycznie i w efekcie będziemy mieć dwa ubezpieczenia OC, co jest zupełnie bezsensowne pod względem finansowym. Na stronie porównywarki ubezpieczeń Ubea można też sprawdzić, jak się wypowiada OC w poszczególnych towarzystwach.

Michał 2019-05-23 13:31:59

Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu