PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Krajowy System e-Faktur - a co to w ogóle jest?

  • Autor: PAP/JP
  • 2 sie 2022 11:45

44 proc. polskich firm nie wie, czym jest Krajowy System e-Faktur, choć może z niego korzystać od początku 2022 roku – wynika z opublikowanych we wtorek wyników badania „Rewolucja w fakturowaniu: czy polskie firmy są gotowe na KSeF?”.

Krajowy System e-Faktur - a co to w ogóle jest?
Im więcej dokumentów księgowych wystawia przedsiębiorca, tym większą ma wiedzę o KSeF (fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Niemal połowa polskich firm nie wie, czym jest Krajowy System e-Faktur.
  • Największą świadomość nowych regulacji związanych z procesem fakturowania ma branża produkcyjna (65 proc. wskazań na tak).
  • Najmniej zaznajomione z tematem są firmy handlowe, wśród których 49 proc. nie wie, co czeka je w przyszłości.

"44 proc. polskich firm nie wie, czym jest Krajowy System e-Faktur, choć może z niego korzystać od początku 2022 roku (…)Co trzeci ankietowany wie o wymogu wystawiania faktur elektronicznych, co czwarty wiąże wdrożenie KSeF z szybszym zwrotem podatku VAT, ale także co czwarty nie potrafi wskazać żadnych szczegółów nowego systemu. Jednocześnie, większość ankietowanych uważa wprowadzane zmiany za korzystne. 32 proc. twierdzi, że KSeF ułatwi proces fakturowania, a 29 proc., że przyspieszy jego cyfryzację. Co czwarta firma zwraca uwagę na dodatkowe koszty" - wynika z opublikowanych we wtorek wyników badania "Rewolucja w fakturowaniu: czy polskie firmy są gotowe na KSeF?", przeprowadzonego na zlecenie firmy Webcon.

Z badania wynika również, że największą świadomość nowych regulacji związanych z procesem fakturowania ma branża produkcyjna (65 proc. wskazań na tak). Najmniej zaznajomione z tematem są firmy handlowe, wśród których 49 proc. nie wie, co czeka je w przyszłości.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Im więcej dokumentów księgowych wystawia przedsiębiorca, tym większą ma wiedzę o KSeF. Wśród organizacji, które wystawiają najmniej faktur (do 10 miesięcznie), 60 proc. nigdy nie słyszało o nadchodzących zmianach. W firmach, gdzie miesięcznie wystawianych jest więcej niż 10 faktur, ponad 60 proc. zapytanych wie, co je czeka od 2024 roku. W przypadku firm wystawiających od 500 do 1000 faktur, ten wskaźnik wynosi aż 78 proc." - stwierdzono w informacji prasowej, dotyczącej wyników.

Z badania wynika, że 45 proc. przedsiębiorców wie, że w ramach KSeF istnieje możliwość wystawiania i przesyłania elektronicznych dokumentów księgowych (45 proc. wskazań). Ale tylko 36 proc. zapytanych zdaje sobie sprawę, że cyfrowa forma faktury będzie obligatoryjna dla całego biznesu w Polsce.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Krajowy System e-Faktur - a co to w ogóle jest?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA