×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Krajowy Rejestr Długów podsumował upadłość firm do czerwca 2017

  • Autor: PAP/GP
  • 28 lip 2017 7:05

Od lipca 2016 r. do końca czerwca 2017 r. w Polsce ogłoszono upadłość ponad 560 firm - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów (KRD). Liczba upadających firm w Polsce maleje - powiedział prezes KRD Adam Łącki.

 Krajowy Rejestr Długów podsumował upadłość firm do czerwca 2017
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Wyraźnie widać, że firmy przed upadłością trafiają do rejestru dłużników.

• Spośród firm, które przed ogłoszeniem upadłości były notowane w KRD, najwięcej dłużników było zarejestrowanych w województwie mazowieckim, śląskim, małopolskim oraz dolnośląskim.

 

Badanie Krajowego Rejestru Długów (KRD) oraz Rzetelnej Firmy przeprowadzono w lipcu br. na 563 firmach, których upadłość ogłoszono od początku lipca 2016 r. do końca czerwca 2017 r.

Według KRD na sześć miesięcy przed ogłoszeniem bankructwa ponad 40 proc. firm było notowanych w KRD. Na trzy miesiące przed upadłością w rejestrze dłużników znajdowała się już niemal co druga.

- Liczba upadających firm w Polsce się zmniejsza. W poprzednich kilku latach rocznie bankrutowało przynajmniej 700, a zdarzało się, że nawet ponad 800 firm. Obecne statystyki wskazują, że w tym roku liczba upadłości może być niższa niż 600. Duża w tym zasługa dwóch czynników - zmian w prawie upadłościowym oraz dobrej koniunktury w polskiej gospodarce - wyjaśnił Adam Łącki prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Jak dodał, bankructwo najczęściej nie przychodzi nagle. - To proces, który trwa nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt miesięcy - podkreślił rozmówca.

Według KRD od początku lipca 2016 roku do końca czerwca 2017 roku w Polsce ogłoszono upadłość ponad 560 firm. Jak wynika ze wspólnego badania KRD BIG oraz Rzetelnej Firmy, w bazie danych KRD na pół roku przed terminem ogłoszenia upadłości znajdowało się 227 z nich. W sumie miały one wówczas 506 wierzycieli i 2420. W sumie miały 28,2 miliona złotych zobowiązań. Na trzy miesiące przed ogłoszeniem decyzji sądu, liczba notowanych w KRD firm sięgała już 266, liczba wierzycieli 596, liczba zobowiązań 3226, a ich zadłużenie przekraczało 36 milionów złotych.

- Upadłość firmy to problem nie tylko dla jej właścicieli czy pracowników. To często również duży kłopot dla jej dostawców i kontrahentów. Kwoty zadłużenia notowane w Krajowym Rejestrze Długów pokazują zjawisko, aczkolwiek nie pokazują jego pełnej skali. Wiele przedsiębiorstw nie ujawnia informacji o niezapłaconych im w terminie zobowiązaniach. Im głośniej robi się o problemach danej firmy, tym szybciej przybywa jej wierzycieli, którzy chętnie dzielą się informacjami. Wtedy niestety jest już zdecydowanie trudniej odzyskać swoje pieniądze - ocenił Łącki.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Krajowy Rejestr Długów podsumował upadłość firm do czerwca 2017

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • alek 2017-08-28 23:56:28

    No i to są konkretne dane! Jako przedsiębiorca lubię takie zestawienia. Ja przyznam szczerze, że sugeruję się również certyfikatem Rzetelną Firmą, który często wisi na stronach kontrahentów. Zasada jest prosta - klikasz i wiesz, czy firma jest nadal ok, czy jednak ma małe turbulencje finansowe.

  • moker 2017-08-03 16:38:24

    @Kris To lepiej sprawdzać od razu w KRD i wtedy nie ma strachu, ze ktos ma długi i się wkopiesz. A nie ludzie żałują chwili czasu i potem płaczą...

  • Marianna 2017-07-30 19:08:25

    Zobaczymy jak się ten rok zakończy. Mam nadzieję,że u nas będzie dobrze. W każdym razie robię wszystko,żeby tak było. Nawet już pracuję tylko z firmami, które mają certyfikat Rzetelna Firma. To mi daje większe pole manewru i pewność, że nie mają długów.

  • Kris 2017-07-30 19:04:05

    Tez sie balem, ze moja firma upadnie... trafilem na niewyplacalnych kontrahentow... ale znajomy polecil mi Kaczmarski Inkasso... skorzystalem z ich uslug i cale szczescie pomogli mi odzyskac pieniadze. Z dluznikami nie ma zartow, nie dbaja o nas.. nie ma co sie z nimi bawic, trzeba podejmowac wlasciwe srodki...

  • Kaja 2017-07-29 23:23:56

    nooo, niezłe podsumowanie. a gdzie tam do końca roku..

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA