PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Kraj ludzi uporządkowanych i rozsądnych nie wie, na czym stoi. Wnioski z IX edycji Property Forum

Czego dziś obawia się rynek nieruchomości? Jakie są główne czynniki ryzyka? Które sektory rynku są już nasycone, a gdzie wciąż drzemie największy potencjał? Co przyniósł Polsce rok w gronie gospodarek rozwiniętych – czy nasz kraj pozostaje jednym z najlepszych miejsc do lokowania kapitału w Europie? Jak zmieniają się magazyny? Co zmieniło się na rynku hoteli? Na ile istotnym hamulcem rozwoju sektora w Polsce jest brak ustawy o REIT-ach? W jakim kierunki powinny iść zmiany prawno-podatkowe w Polsce? Na te oraz inne pytania odpowiadali uczestnicy Property Forum 2019. Wydarzenie otworzyła sesja inauguracyjna pod tytułem „Danger Zones. Czego obawia się rynek nieruchomości?”.

Kraj ludzi uporządkowanych i rozsądnych nie wie, na czym stoi. Wnioski z IX edycji Property Forum
Fot. PTWP
REKLAMA
  • 20 sesji tematycznych, blisko 130 prelegentów i ponad 1000 gości wzięło udział w IX edycji Property Forum w Warszawie.
  • Najwięksi inwestorzy i deweloperzy rynku nieruchomości, eksperci z Polski i z zagranicy, przedstawiciele banków i instytucji finansowych, najemcy oraz samorządowcy dyskutowali o przyszłości nieruchomości komercyjnych i trendach w tym sektorze.
  • Program wydarzenia wzbogaciły: gala Prime Property Prize, Proptech Festival, rozmowy Propertynews.pl – wywiady Jeden na jeden oraz premiera raportu Coworking w Polsce.

– To niebywałe, że kraj ludzi uporządkowanych, rozsądnych, stonowanych, spokojnych i opanowanych do dzisiaj nie wie na czym stoi. Jeżeli Brytyjczycy nie do końca wiedzą, czego się spodziewać za dwa miesiące, to co nas może czekać? Od światowego kryzysu gospodarczego mija 11 lat, więc czy czasem po dekadzie nie należy się spodziewać recesji? Na co się przygotować? – zapytał panelistów sesji inauguracyjnej Property Forum „Danger Zones. Czego obawia się rynek nieruchomości?” Piotr Kraśko, moderator dyskusji, dziennikarz.

Tomasz Buras, dyrektor zarządzający Savills przyznał, że pytania o brexit rzeczywiście są niekończące i pozostają bez odpowiedzi. Jednocześnie zwrócił uwagę na to, że Polska umocniła swoją pozycję jako rynek dojrzały. – W tym roku mieliśmy transakcję za blisko 400 mln euro za jeden biurowiec, kolejne dwie o podobnej wartości są w toku. Inwestorzy są mocno zainteresowani Polską, ponieważ oferuje wyższe zwroty niż Europa Zachodnia. Jednak atrakcyjność i zainteresowanie kryje w sobie ryzyko. Udział kapitału rodzimego w wolumenie transakcji komercyjnych jest marginalny. Zatem bez kapitału zagranicznego nieruchomości komercyjne nie znajdą nabywców – podkreślił na Property Forum.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Robert Dobrzycki, CEO Panattoni wyjaśniał, że wojny handlowe szczególnie dla rynku przemysłowego mają olbrzymie znaczenie, choćby ze względu na to, że sektor ten jest zapleczem niemieckiego rynku. – Moim zdaniem wszyscy w Polsce trochę żyjemy z rynku niemieckiego. Niemcy nie tylko sprzedają samochody do Chin, ale też do Stanów Zjednoczonych. Polska jest ważnym dostawcą Niemiec, a my budujemy obiekty m.in. dla producentów części samochodowych. Problemem jest to, że jesteśmy słabsi od Niemiec, więc spowolnienie niemieckie zaszkodzi głównie nam – przyznał Robert Dobrzycki.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Kraj ludzi uporządkowanych i rozsądnych nie wie, na czym stoi. Wnioski z IX edycji Property Forum

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Zeghar 2019-09-14 06:57:01

    Dobrze polewają na zapleczu tej imprezy. Nie panie Kraśko, Wielka Brytania nie jest już od dawna krajem ludzi uporządkowanych, rozsądnych, stonowanych, spokojnych i opanowanych. To stereotyp nie mający od dawna nic wspólnego z rzeczywistością.

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA