KPMG: Koszty pracy zmartwieniem polskich firm rodzinnych

58 proc. polskich firm rodzinnych ocenia bardzo dobrze i dobrze swoją sytuację ekonomiczną w perspektywie najbliższych sześciu miesięcy; w Europie ten odsetek wynosi jednak 71 proc. - pokazuje raport firmy KPMG.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

KPMG: Koszty pracy zmartwieniem polskich firm rodzinnych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

21 sie 2014 14:55


Badanie przeprowadzone przez KPMG i Inicjatywę Firm Rodzinnych objęło w naszym kraju 132 przedsiębiorstwa, a w całej Europie 710 firm. W przypadku naszego kraju były to podmioty, które osiągały obrót od 1 do 200 mln zł rocznie.

Czytaj też: Polskie firmy rodzinne na wymarciu? Nie ma sukcesorów

"Firmy rodzinne dostrzegają coraz lepszą sytuację ekonomiczną, mają dużo mniej problemów z uzyskaniem finansowania, chcą inwestować" - mówił podczas spotkania z dziennikarzami Mirosław Grabarek z KPMG.

Z raportu wynika, że 74 proc. polskich i 75 proc. europejskich badanych przedsiębiorstw planuje nowe inwestycje. W przypadku naszego kraju najczęściej (81 proc.) są to plany dotyczące podstawowej działalności firmy, rzadziej inwestycji w dywersyfikację (49 proc.) czy umiędzynarodowienie (24 proc.).

Nasi rodzinni przedsiębiorcy planujący ekspansję najczęściej myślą o rynku krajowym (88 proc.), 51 proc. ma jednak też plany wyjścia na inne rynki europejskie.

Badanie pokazuje, że trzy czwarte firm rodzinnych nie miało problemów z uzyskaniem finansowania. 26 proc. ankietowanych przyznało, że w ciągu ostatnich 6 miesięcy musiało się mierzyć z trudnościami w tym zakresie. W skali Europy wyniki dotyczące dostępu do środków były jeszcze lepsze niż w Polsce - 81 proc. europejskich firm rodzinnych nie miało problemów z uzyskaniem finansowania w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Nasi przedsiębiorcy za najatrakcyjniejszą formę finansowania uznają kapitał własny (44 proc.), natomiast na kredyt bankowy wskazało 32 proc. badanych. W skali Europy było to odpowiednio 37 proc i 36 proc.

Z raportu wynika, że największą bolączką przedsiębiorców rodzinnych, zarówno w Polsce jak i w Europie, są przepisy podatkowe. 61 proc. ankietowanych z naszego kraju i 52 proc. z Europy wskazało, że oczekuje prostszych regulacji.

"Nie chodzi o wysokość podatków, ale sposób ich naliczania i pobierania" - podkreślał prezes stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych Andrzej Blikle.

Jako przykład podawał swoją firmę, która tak jak inne płaci podatek CIT w wysokości 19 proc., ale - jak wyjaśniał - nie jest on stosowany do zysku księgowego, tylko do podstawy opodatkowania (czyli zysk księgowy plus koszty, których nie uznaje się za koszty podatkowe).

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.