×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Kowalczyk: Rząd ma podjąć decyzję dot. nadzoru nad spółkami po likwidacji MSP

  • Autor: PAP/JS
  • 2 sty 2017 18:26

Jeszcze w tym tygodniu rząd ma przyjąć rozporządzenie dotyczące nadzoru poszczególnych ministrów nad spółkami w związku z likwidacją Ministerstwa Skarbu Państwa - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

Kowalczyk: Rząd ma podjąć decyzję dot. nadzoru nad spółkami po likwidacji MSP
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

W niedzielę weszły w życie przepisy likwidujące Ministerstwo Skarbu Państwa, co jest zgodne z zapowiedziami premier Beaty Szydło. Chodzi o dwie ustawy: o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz przepisy wprowadzające ustawę o zasadach zarządzania mieniem państwowym. Rolę koordynatora polityki właścicielskiej będzie pełnił prezes Rady Ministrów.

"Rada Ministrów jutro formalnie na posiedzeniu rządu ma przyjąć rozporządzenie dotyczące rozdziału spółek" - powiedział Kowalczyk, który po odwołaniu we wrześniu ub.r. Dawida Jackiewicza z funkcji ministra skarbu przejął nadzór nad tym resortem.

Dopytywany, do których ministrów mogą trafić poszczególne spółki, Kowalczyk zastrzegł, że o szczegółach wołałby nie mówić przed oficjalną decyzją rządu.

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki mówił w listopadzie ub.r. , że PZU, Grupa Azoty i Polfa trafią pod nadzór Ministerstwa Rozwoju. Wówczas powiedział, że podobnie będzie prawdopodobnie z LOT-em. Z kolei Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych i Totalizator Sportowy nadzorować będzie resort finansów. Co do nadzoru właścicielskiego nad Giełdą Papierów Wartościowych, wówczas sprawa nie była rozstrzygnięta. Z kolei media nieoficjalnie informowały, że KGHM może trafić do Ministerstwa Energii.

W związku z planowaną likwidacją MSP, nadzór nad niektórymi spółkami przekazano już w kwietniu do Ministerstwa Energii. Dotyczyło to spółek: Enea, Energa, Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica, PGE Polska Grupa Energetyczna i Tauron Polska Energia przejęło Ministerstwo Energii. W lipcu do tego resortu trafiły również spółki paliwowe - PKN Orlen, Grupa Lotos, Naftoport i Siarkopol Gdańsk.

Kowalczyk poinformował w poniedziałek, że w ciągu najbliższych dni premier ma podpisać nominację dla likwidatora MSP. Jak wyjaśnił, osoba ta będzie się zajmowała m.in. technicznymi sprawami związanymi z likwidacją urzędu. "Składam propozycję, żeby likwidatorem była pani Dyrektor Generalna Ministerstwa Skarbu Państwa" - powiedział Kowalczyk. Dyrektorem Generalnym urzędu jest Anna Mańk.

Jak powiedział Kowalczyk, dla pracowników MSP pierwszy kwartał jest "okresem przejściowym". "Część z nich może się w tym czasie przenosić do innych resortów, może też przejść za spółkami" - wskazał.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kowalczyk: Rząd ma podjąć decyzję dot. nadzoru nad spółkami po likwidacji MSP

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA