Godzinowe koszty pracy w Polsce wzrosły w drugim kwartale 2017 r. względem roku ubiegłego o 8,3 proc.

• Polska dzięki temu wynikowi uplasowała się powyżej średniej europejskiej wzrostu godzinowych kosztów pracy. Średnia to 2,2 proc.
• Nasz kraj wyprzedzają m.in. Rumunia, Węgry, Czechy i Litwa. Tam koszty pracy wzrosły bardziej.
• Wśród krajów Zjednoczonej Europy najlepiej wygląda Finlandia. W tym skandynawskim kraju koszty pracy spadły.
Eurostat podał we wrześniu nowe ustalenia dotyczące kosztów pracy w krajach europejskich. W notatce prasowej z 15 września europejska agencja statystyczna przekazała, że godzinowe koszty pracy wzrosły o 1,8 proc. w strefie euro w drugim kwartale 2017 r., a w całej Unii wzrosły o 2,2 proc. Dane te są podawane na kwartał w porównaniu rok do roku, czyli podane wartości procentowe są wzrostem względem drugiego kwartału 2016 r.
Sytuacja nie jest niespodzianką, bo w pierwszym kwartale 2017 także koszty pracy rosły względem 2016 r. Od stycznia do marca 2017 w strefie euro koszty pracy rosły o 1,4 proc., a w Unii - o 1,6 proc.

Polska w niebezpiecznym towarzystwie
W Polsce odnotowano wzrost godzinowych kosztów pracy względem drugiego kwartału 2016 roku na poziomie 8,3 proc. Ten wynik lokuje nas na 6. pozycji wśród członków UE. Piątkę przed nami otwiera Rumunia (wzrost godzinowych kosztów pracy - 18,6 proc.), dalej są: Węgry (13 proc.), Czechy (11,1 proc.), Bułgaria (11 proc.) i w końcu Litwa (10,4 proc.)
Wzrosty kosztów pracy są najniższe w Hiszpanii (0,4 proc.) i na Cyprze (0,4 proc.). W Finlandii, która jest liderem zestawienia, spadły o 0,3 proc. Stąd ujemny wynik tego kraju na powyższym wykresie.
Jak akcentuje Eurostat, koszty pracy są determinowane przez wynagrodzenia (w tym zwłaszcza przez opodatkowanie pracy).



KOMENTARZE (0)