Koszty podróży służbowych, delegacje: Jak wydać mniej?

W USA czy Norwegii ponad połowa rezerwacji służbowych jest dokonywana online samodzielnie przez pracowników. Pozwala to przedsiębiorcom zaoszczędzić nawet do 20 proc. ponoszonych kosztów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Koszty podróży służbowych, delegacje: Jak wydać mniej?

PODZIEL SIĘ


Autor: InfoWire.pl

29 paź 2015 11:06


Choć 61 proc. polskich firm ma politykę podróży służbowych, to jednak na delegacje pracowników wciąż wydaje się za dużo. Rozwiązania tego problemu przedsiębiorstwa szukają w ograniczaniu liczby wyjazdów. To nie do końca trafiony pomysł – zaznaczają specjaliści.

Przydatne aplikacje

Na rynku są dostępne aplikacje umożliwiające pracownikom samodzielną rezerwację podróży. Dzięki temu załoga sprawniej i efektywniej organizuje swoje wyjazdy. Z drugiej strony jej działania są dokładnie analizowane i raportowane przez system.

- Menedżer podróży służbowych w firmie może z łatwością kontrolować budżet przeznaczony na delegacje. Ma dostęp do danych dotyczących wydatków na wyjazdy poszczególnych departamentów oraz do szczegółowych informacji na temat zakupów dokonanych przez konkretnego pasażera – mówi Paweł Rek, dyrektor generalny firmy Amadeus Polska.

Wprowadzenie aplikacji do zarządzania podróżami zwiększa tzw. efekt visual guilt. - Pracownik jest bardziej skłonny wybrać korzystniejszą cenowo ofertę, kiedy samodzielnie rezerwuje przelot czy hotel, niż gdyby robiła to osoba trzecia, np. asystentka w biurze podróży – wyjaśnia ekspert.

Inni już to robią

Z takich narzędzi korzysta się przede wszystkim w krajach rozwiniętych, jak USA czy Norwegia. Tam ponad połowa rezerwacji służbowych jest dokonywana online samodzielnie przez pracowników. Pozwala to przedsiębiorcom zaoszczędzić nawet do 20 proc. ponoszonych kosztów.

Aplikacji wykorzystywanych do planowania podróży jest wiele – od mobilnych map po narzędzia, które dostarczają wiedzy potrzebnej w czasie wyjazdu. Coraz większą popularnością na rynku cieszą się też usługi ułatwiające pracownikom wspólne podróżowanie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.