×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Kosztowna choroba pracowników. Oto pomysły firm na rozwiązanie problemu

Kiedy listonoszy czy pracowników sortowni rozkłada przeziębienie, Poczta Polska uruchamia m.in. "pomoc koleżeńską". To program dobrowolnego oddelegowania do pracy. Na ratunek ruszają nie tylko szeregowi pracownicy, ale również osoby na co dzień pracujące w biurach. Nie ma się co dziwić. Chory pracownik to spory problem dla firmy.

Kosztowna choroba pracowników. Oto pomysły firm na rozwiązanie problemu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
 • Wiosną 2018 roku informacja o brakach kadrowych w Poczcie Polskiej dotarła nawet do Piotra Krzystka, prezydenta Szczecina. Mieszkańcy miasta skarżyli się na całkowite załamie usług PP.
 • Jak tłumaczyli wtedy przedstawiciele spółki, przyczyną zamieszania była typowa dla tej pory roku zwiększona liczba zachorowań wśród pracowników. 
 • Kolejny sezon na chorowanie w pełni. A choroba dla pracodawców to spory kłopot logistyczny, ale i spory koszt.

Według ZUS przeciętna długość absencji chorobowej w 2017 r. wyniosła 37,35 dnia na jedną osobę. Każdego roku w Polsce lekarze wystawiają ponad 20 milionów druków zwolnienia chorobowego. Chorujemy częściej niż statystyczny Europejczyk. Dla firm to spory koszt. 

Jak w rozmowie z PulsHR.pl wyliczał Mikołaj Zając, prezes firmy Conperio, która zajmuje się monitorowaniem zasadności wystawiania pracownikom L4, firma powinna przekazywać na płace pracowników 20-30 proc. jej przychodu brutto.

- Oznacza to, że każdy pracownik zarabiający 3 333 zł powinien wypracować 10 000 zł. Jeżeli opuści cały miesiąc w pracy, kosztuje to firmę jego wynagrodzenie w wysokości 3 333 zł oraz 10 000 zł zysku, którego nie wypracował. Do tego dochodzi koszt pracownika tymczasowego (kolejne 3 000 zł) lub nadgodzin (około 5 000 zł) bądź dodatkowych osób na liście płac - podawał konkretny przykład.

Ale kwestie finansowe to tylko jedne z szerokiego wachlarza konsekwencji, jakie wiążą się z chorobą pracowników. Dlatego nie ma się co dziwić, że wiele przedsiębiorstw walczy z tym zjawiskiem.

Góra rusza na pomoc 

W marcu 2018 r. ówczesny radny miejski Henryk Jerzyk w Szczecinie tak pisał w interpelacji skierowanej do włodarza miasta: "Wnoszę o podjęcie interwencji przez prezydenta miasta u dyrektora Poczty Polskiej w celu radykalnej poprawy, a w rzeczywistości przywrócenia świadczenia usług pocztowych dla mieszkańców osiedla Płonia, Śmierdnica, Jezierzyce". 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Kosztowna choroba pracowników. Oto pomysły firm na rozwiązanie problemu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Asssa 2018-12-09 00:59:47

  Nie eksplpatować pracowników w 200%, nie kazać tyrać nadgodzin za darmo płacić godne pieniądze aby pracownik dbał o zdrowie i dac mu czas na odpoczynek a nie po40-60 h tygodniowo. Gwarantuje, będziemy chorować poniżej średniej światowej.

 • Milkon 2018-12-09 00:57:40

  Tak likwidujcie niewykorzystane urlopy zwiększające wymagania i tnijcie pensje a później zdziwieni że nikt nie chce pracować. 20-30% to też niezły żart. Większość firm nigdy nie ma pieniędzy na pracownikow bo jak mają to muszą inwestować z założenia chciwości oczywiście. Ceny mamy zbliżone już powoli do Europy a pensje średnio nawet 1/3 nie osiągają. Na chorobowym nie raz człowiek więcej zarobi niż w pracy i mniej go to zmeczy fizycznie niż przy psychicznie. No ale cóż nadliczbowki przekażemy na cele charytatywne np biznesmeni bez jachtów :) dajcie nam normalne pensje a też napeqno ludzi zaczną mniej chorować bo z większościa chorób można pracować jak się to opłaci.

 • Ala 2018-12-08 12:06:54

  A może by tak płacić jakiś ekwiwalencik pracownikom mającym 100% frekwencję w pracy? Zachęta mile widziana, a i chorób może mniej byłoby wtedy.

 • XYZ 2018-12-07 20:05:38

  Hahaha

 • Michal 2018-12-07 19:21:04

  Rozwiązania stosowane na zachodzie tak jest np w irlandii, jeżeli idziesz na zwolnienie chorobowe 3 razy zaglądasz do portfela: 1) płacisz za wizytę u lekarza 50 euro 2) pierwsze 1- 2 dni nie są płatne 3) tracisz bonus za brak absencji około 10 - 15% wynagrodzenia, jeżeli ubiegasz się o pracę w formularzu musisz podać ile dni byłeś w ciągu ostatniego roku na zwolnieniu, skuteczne metody

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA