PARTNERZY PORTALU

Koszmar polskich firm: Tysiące godzin pracy specjalistów nad analizą prawa podatkowego

  • Tomasz Klyta
    TK
  • 23 cze 2020 15:54

Polskie firmy muszą łącznie przeznaczyć 4552 godzin pracy specjalistów, aby w pełni zrealizować obowiązek sprawozdawczy wobec organów administracji rządowej. Daje to średnio 2,8 etatów całorocznej pracy specjalistów - to najważniejsze wnioski z raportu Gran Thorton na zlecenie Polsko-Szwajcarskiej Izby Gospodarczej. Sprawia to, że polskie prawo podatkowe jest jednym z najbardziej skomplikowanych w Europie.

Koszmar polskich firm: Tysiące godzin pracy specjalistów nad analizą prawa podatkowego
Polskie regulacje podatkowe należą do najbardziej skomplikowanych w Europie (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Średnia polska firma musi poświęcić nawet 2,8 etatu specjalisty rocznie, aby się sprawnie rozliczyć.
  • To jeden z najgorszych wyników w Europie.
  • Na ten wynik składa się nie tylko skomplikowane prawo podatkowe, ale także jego częste zmiany.

Skomplikowane regulacje podatkowe oraz częste zmiany prawa sprawiają, że firmy działające w Polsce muszą poświęcać mnóstwo czasu na spełnienie wszystkich wymogów. 32 polskie firmy należące do Polsko-Szwajcarskiej Izby Gospodarczej odpowiedziały na ankietę, z której wynika m.in., że muszą przeznaczać ponad 4,5 tys. godzin rocznie na pełne zrealizowanie obowiązku sprawozdawczego. Przekłada się to średnio na 2,8 etatu. Z ankiety wynika także, że średnia polska firma, zatrudniająca od 50 do 250 osób, musi rocznie wysłać 208 stron dokumentów do urzędów publicznych.

Ankieta została podzielona na kilka części. W pierwszej części firmy odpowiadały na pytania dotyczące wewnętrznego raportowania. Okazuje się, że firmy w Polsce na rozliczenie podatków i sprawozdawczość przeznaczają rocznie średnio ponad 2,7 tys. godzin swoich pracowników. Na to jedno zadanie muszą przeznaczyć 1,7 etatu specjalisty finansowego (nie licząc innych zadań spoczywających na tych specjalistach).

Źródło: Polsko-Szwajcarka Izba Gospodarcza
Źródło: Polsko-Szwajcarka Izba Gospodarcza

Część przedsiębiorstw prowadzi zadania związane z raportowaniem w ramach outsourcingu. Z tego rodzaju wsparcia korzysta 34 proc. ankietowanych firm. Firmy, które korzystają z tego rodzaju wsparcia, deklarują, że rocznie w ramach raportowania finansowego zlecają na zewnątrz średnio 2,8 tys. godzin, czyli ponad 1,7 specjalistów pracujących przez 8 godzin dziennie.

W przypadku dużych firm jest to niemal 4 tys. godzin, czyli ponad 2,4 pełnego etatu. Jeśli więc przemnożyć liczbę deklarowanych godzin (2,8 tys.) przez odsetek tych, które korzystają z outsourcingu (34 proc.), okazuje się, że w całej grupie badanych przedsiębiorstw średnia liczba godzin wynosi 954 rocznie.

Inną formą zlecenia na zewnątrz części prac związanych z rozliczaniem podatków jest skorzystanie z usług firm doradztwa podatkowego. Jak wynika z badania, stałą formę współpracy z takimi dostawcami prowadzi 81 proc. badanych firm. Średnio w ciągu roku zlecają oni zadania, których wykonanie zajmuje doradcom podatkowym 313 godzin. Dla połowy firm, które korzystają na stałe

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Koszmar polskich firm: Tysiące godzin pracy specjalistów nad analizą prawa podatkowego

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • niki 2020-06-23 20:43:55

    Może naród się ocknie, fajnie by było, ale jestem pesymistą.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA