-
- •23 cze 2020 15:54
Polskie firmy muszą łącznie przeznaczyć 4552 godzin pracy specjalistów, aby w pełni zrealizować obowiązek sprawozdawczy wobec organów administracji rządowej. Daje to średnio 2,8 etatów całorocznej pracy specjalistów - to najważniejsze wnioski z raportu Gran Thorton na zlecenie Polsko-Szwajcarskiej Izby Gospodarczej. Sprawia to, że polskie prawo podatkowe jest jednym z najbardziej skomplikowanych w Europie.

- Średnia polska firma musi poświęcić nawet 2,8 etatu specjalisty rocznie, aby się sprawnie rozliczyć.
- To jeden z najgorszych wyników w Europie.
- Na ten wynik składa się nie tylko skomplikowane prawo podatkowe, ale także jego częste zmiany.
Skomplikowane regulacje podatkowe oraz częste zmiany prawa sprawiają, że firmy działające w Polsce muszą poświęcać mnóstwo czasu na spełnienie wszystkich wymogów. 32 polskie firmy należące do Polsko-Szwajcarskiej Izby Gospodarczej odpowiedziały na ankietę, z której wynika m.in., że muszą przeznaczać ponad 4,5 tys. godzin rocznie na pełne zrealizowanie obowiązku sprawozdawczego. Przekłada się to średnio na 2,8 etatu. Z ankiety wynika także, że średnia polska firma, zatrudniająca od 50 do 250 osób, musi rocznie wysłać 208 stron dokumentów do urzędów publicznych.
Ankieta została podzielona na kilka części. W pierwszej części firmy odpowiadały na pytania dotyczące wewnętrznego raportowania. Okazuje się, że firmy w Polsce na rozliczenie podatków i sprawozdawczość przeznaczają rocznie średnio ponad 2,7 tys. godzin swoich pracowników. Na to jedno zadanie muszą przeznaczyć 1,7 etatu specjalisty finansowego (nie licząc innych zadań spoczywających na tych specjalistach).

Część przedsiębiorstw prowadzi zadania związane z raportowaniem w ramach outsourcingu. Z tego rodzaju wsparcia korzysta 34 proc. ankietowanych firm. Firmy, które korzystają z tego rodzaju wsparcia, deklarują, że rocznie w ramach raportowania finansowego zlecają na zewnątrz średnio 2,8 tys. godzin, czyli ponad 1,7 specjalistów pracujących przez 8 godzin dziennie.
W przypadku dużych firm jest to niemal 4 tys. godzin, czyli ponad 2,4 pełnego etatu. Jeśli więc przemnożyć liczbę deklarowanych godzin (2,8 tys.) przez odsetek tych, które korzystają z outsourcingu (34 proc.), okazuje się, że w całej grupie badanych przedsiębiorstw średnia liczba godzin wynosi 954 rocznie.
Inną formą zlecenia na zewnątrz części prac związanych z rozliczaniem podatków jest skorzystanie z usług firm doradztwa podatkowego. Jak wynika z badania, stałą formę współpracy z takimi dostawcami prowadzi 81 proc. badanych firm. Średnio w ciągu roku zlecają oni zadania, których wykonanie zajmuje doradcom podatkowym 313 godzin. Dla połowy firm, które korzystają na stałe


KOMENTARZE (1)