×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Koronawirus. Uczelnie wstrzymały podróże, studenci rozumieją sytuację

Ze względu na zagrożenie koronawirusem polskie uczelnie zdecydowały się zablokować podróże zagraniczne zarówno studentów jak i naukowców. Choć to działania profilaktyczne, dla studentów są zrozumiałe. Wiele uczelni wyższych na świecie także podejmuje takie kroki.

Koronawirus. Uczelnie wstrzymały podróże, studenci rozumieją sytuację
Sytuacja jest najbardziej krytyczna w Azji. W części regionów dotkniętych walką z wirusem, w Chinach, w Japonii, w innych krajach Azji uczelnie mogą stracić nawet semestr (Andy.LIU / Shutterstock.com)
REKLAMA
  • Polskie uczelnie, które zdecydowały się ograniczyć wyjazdy, to m.in.: szkoły wyższe w Gdańsku, Poznaniu, Katowicach, Katolicki Uniwersytet Lubelski. Uniwersytet Warszawski natomiast wprowadził zasadę "door selection."
  • W korespondencji z PulsHR.pl Niezależne Zrzeszenie Studentów (NSZ) przypomina, że choć odwołanie wyjazdów czy imprez masowych może być rozczarowujące, to jest zrozumiałe.
  • Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) zaznacza, że priorytetem jest bezpieczeństwo uczestników programów mobilności akademickiej. Co uzasadnia wstrzymanie wyjazdów.

Wiele polskich uczelni podjęło kroki mające uchronić społeczność akademicką przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. W ostatnich dniach lutego kolejne uniwersytety i rektorzy informowali o wstrzymywaniu podróży. Zrobiły tak uczelnie poznańskie, wyższe szkoły w Gdańsku czy największa uczelnia na Śląsku - Uniwersytet Śląski. W przypadku tej ostatniej uczelni odwołano podróże do i z: Chin, Korei Południowej, Włoch (w szczególności regionów: Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.

27 lutego Władze Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zdecydowały o zawieszeniu do odwołania prowadzonej dotychczas wymiany studentów z dwoma uniwersytetami chińskimi. Efektem tej decyzji uczący się nie będą mogli odwiedzić Yangtze Normal University w Chongqing oraz Xi'an International Studies University w Xi'an.

Zapytaliśmy studentów, jak zapatrują się na takie działania władz rektorskich. W odpowiedzi jedna z największych organizacji studenckich w Polsce - Niezależne Zrzeszenie Studentów (NSZ) - podkreśla, że u osób młodych, w tym studentów, COVID-19 ma dość łagodny przebieg.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Koronawirus. Uczelnie wstrzymały podróże, studenci rozumieją sytuację

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA