Pomimo obecnych zaleceń ekspertów i rządzących nie wszyscy mogą pracować z domu. Są takie branże, które nie mogą z dnia na dzień przenieść swojej pracy do domu. Jedną barierą jest przygotowanie technologiczne. Okazuje się, że tylko 11,5 proc. polskich firm korzysta z usług chmurowych. Po drugie, część osób pracuje na ważnych danych, których „wyniesienie” poza firmę jest niemożliwe ze względu na bezpieczeństwo. Jak pracować zatem w miejscu pełnym niewidzialnych zagrożeń?

- Pracując w biurze, nawet jeśli liczba osób na miejscu jest ograniczona do minimum, trzeba pamiętać przede wszystkim o częstym myciu rąk mydłem lub środkiem antybakteryjnym na bazie alkoholu.
- Według Światowej Organizacji Zdrowia koronawirusy mogą utrzymywać się na różnych powierzchniach od kilku godzin do nawet kilku dni, w zależności od rodzaju powierzchni i warunków pogodowych
- W chińskich firmach zastosowano zasadę izolacji. Biurka zostały rozstawione i ustawione tak aby pracownicy nie siedzieli twarzą w twarz. Osoby starsze i te z innymi schorzeniami umieszczane były gabinetach jednoosobowych.
Według Światowej Organizacji Zdrowia koronawirusy mogą utrzymywać się na różnych powierzchniach od kilku godzin do nawet kilku dni, w zależności od rodzaju powierzchni i warunków pogodowych. Najbardziej niebezpieczne są zatem blaty, urządzenia wielofunkcyjne, klawiatury czy klamki do drzwi.
Pracując w biurze, nawet jeśli liczba osób na miejscu jest ograniczona do minimum, trzeba pamiętać przede wszystkim o częstym myciu rąk mydłem lub środkiem antybakteryjnym na bazie alkoholu (zalecane są środki 50 do 70 proc. izopropanolu i mieszanki etanolu z wodą). Istotna jest także dezynfekcja wszystkich dotykanych powierzchni. Dotyczy to szczególnie urządzeń z funkcjami drukowania, skanowania i faksowania, z których korzysta wiele osób. Specjaliści zalecają ich odkażanie kilka razy dziennie środkami na bazie etanolu. Dobrze jest także zaopatrzyć biuro w ogólnodostępne środki odkażające, którymi zespół może dezynfekować stanowiska pracy.
Przeczytaj: Jakie prawa mają pracodawcy i pracownicy w dobie koronawirusa
- Coraz więcej firm w Polsce rezygnuje z tradycyjnych drukarek na rzecz urządzeń wielofunkcyjnych. Wszędzie, gdzie są one używane, warto pamiętać o możliwości skorzystania z ich bezdotykowych funkcji. Umożliwiają one mobilną i zdalną obsługę bez konieczności „klikania” na samym urządzeniu - wystarczy komputer lub smartfon i połączenie z internetem. To ważne, gdyż każde ograniczenie bezpośredniego kontaktu z powierzchniami, które dotyka wiele osób, minimalizuje ryzyko - tłumaczy Kacper Cieplik z firmy Konica Minolta Business Solutions Polska.
Dobre praktyki z Chin


KOMENTARZE (0)