PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Koronakryzys przyspieszył cyfryzację firm

  • Autor: PAP/AT
  • 18 maj 2022 22:55

W Unii Europejskiej 46 proc. firm podjęło działania, by stać się bardziej cyfrowym – m.in. przez świadczenie usług online. W Polsce odsetek ten wynosi 35 proc. - wynika z raportu Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Koronakryzys przyspieszył cyfryzację firm
Ponad 1/3 firm w Polsce podjęło działania, by stać się bardziej cyfrowymi (fot. shutterstock)
REKLAMA
  • Koronakryzys przyspieszył cyfrową transformację europejskiej gospodarki, a firmy o wysokim poziomie cyfryzacji lepiej radziły sobie z nagłymi zmianami wywołanymi przez pandemię - wynika z raportu.
  • Prawie połowa firm w UE potwierdza, że zainwestowała w cyfryzację w odpowiedzi na zmiany spowodowane pandemią COVID-19. Podczas pandemii firmy o wysokim poziomie cyfryzacji lepiej poradziły sobie niż firmy niezaawansowane cyfrowo - podaje raport.
  • Wraz z postępującą cyfryzacją w Europie pogłębiają się podziały ze względu na poziom zaawansowania cyfryzacji - mniejsze firmy i firmy zlokalizowane w regionach, w których infrastruktura cyfrowa nie jest dobrze rozwinięta, są zagrożone pozostaniem w tyle - zaznaczono w badaniu.

Według raportu Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) "Cyfryzacja w Europie 2021-2022: Wyniki z ankiety inwestycyjnej EBI", koronakryzys przyspieszył cyfrową transformację europejskiej gospodarki, a firmy o wysokim poziomie cyfryzacji lepiej radziły sobie z nagłymi zmianami wywołanymi przez pandemię.

Jak stwierdzono, prawie połowa firm w UE potwierdza, że zainwestowała w cyfryzację w odpowiedzi na zmiany spowodowane pandemią COVID-19. "Podczas pandemii firmy o wysokim poziomie cyfryzacji lepiej poradziły sobie niż firmy niezaawansowane cyfrowo - rzadziej odczuwalny był tam silny spadek sprzedaży i częściej wykorzystywały kryzys jako okazję do przyspieszenia cyfryzacji" - wskazano. Dodano, że firmy zaawansowane cyfrowo były bardziej produktywne, innowacyjne, rozwijały się szybciej i płaciły wyższe pensje.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Autorzy raportu zwrócili uwagę, że wraz z postępującą cyfryzacją w Europie pogłębiają się podziały ze względu na poziom zaawansowania cyfryzacji - mniejsze firmy i firmy zlokalizowane w regionach, w których infrastruktura cyfrowa nie jest dobrze rozwinięta, "są zagrożone pozostaniem w tyle".

"W Unii Europejskiej nadal mamy cztery poziomy zaawansowania cyfrowego krajów. Różnice pomiędzy krajami zaawansowanymi i niezaawansowanymi cyfrowo pozostają duże pomimo zintensyfikowania procesu cyfryzacji podczas pandemii" - wskazała cytowana w komunikacie wiceprezes EBI prof. Teresa Czerwińska. Według niej celem powinno być dążenie do jak najszybszego wyrównania poziomu cyfryzacji między państwami członkowskimi, "by przyspieszyć rozwój gospodarczy i zwiększyć konkurencyjność gospodarki europejskiej".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Koronakryzys przyspieszył cyfryzację firm

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Głos wzywający do obudzenia się i opamiętania 2022-05-19 03:20:31

    w w w .wnp. pl/tech/telefon-komorkowy-codziennoscia-juz-dla-7-latkow,537924.html#comment - polecam zobaczyć pod tym artykułem ten jeden długi komentarz jaki tam jest.

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA