Kontrakt dla Śląska: Projekt nowego kontraktu ma zostać wypracowany do lipca

• W cztery miesiące zespół ekspertów ma wypracować projekt nowego Kontraktu dla Śląska.
• Kontrakt ma wskazywać kierunki działań na rzecz regionu i narzędzia ich realizacji.
• Inicjatorzy dokumentu proponują, by stał się on częścią planu wicepremiera Mateusza Morawieckiego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kontrakt dla Śląska: Projekt nowego kontraktu ma zostać wypracowany do lipca

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

9 mar 2016 17:50


W środę (9 marca) zespół ekspercki, powołany przez Wojewódzką Radę Dialogu Społecznego (WRDS) w Katowicach, spotkał się na pierwszym posiedzeniu. Wypracowany projekt Kontraktu w pierwszych dniach lipca b.r. ma być przyjęty przez Radę i przedstawiony rządowi.

 

"Intencja jest taka, żeby ten dokument stał się integralną częścią, być może aneksem, do planu pana ministra Morawieckiego. Jego wprowadzenie będzie w dużej części uzależnione od strony rządowej; to rząd będzie musiał zgodzić się z pewnymi kierunkami, instrumentami, narzędziami, które w tym dokumencie będą wskazane" - tłumaczył w środę przewodniczący WRDS, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.

Nazwa dokumentu nawiązuje do podpisanego 20 lat temu Kontraktu Regionalnego dla Woj. Katowickiego, który zawarli z ówczesnym rządem przedstawiciele samorządów, związków zawodowych i przedsiębiorców. W dokumencie znalazły się m.in. gwarancje realizacji ważnych dla regionu działań, powołano też np. instytucje wzmacniające przedsiębiorczość. Teraz ma powstać podobny dokument, będący odpowiedzią na najważniejsze dla województwa wyzwania.

Czytaj też: Piotr Wojaczek: Program Śląsk 2.0 nie spełnia oczekiwań KSSE

"To nie będzie zbiór roszczeń w stosunku do rządu, ale dokument pokazujący pewną gradację koniecznych rozwiązań z dobrym uzasadnieniem; pokazujący, że jeżeli ta szansa zostanie wykorzystana, będą korzyści nie tylko w skali regionalnej, ale i ogólnopolskiej" - wyjaśnił prof. Jan Wojtyła z katowickiego Uniwersytetu Ekonomicznego, reprezentujący w zespole ekspertów stronę rządową.

Zespół tworzy dziewięć osób - reprezentantów strony rządowej, samorządu województwa, pracodawców i związków zawodowych.

Reprezentujący pracodawców szef Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej Stefan Dzienniak zaznaczył, że przemysł nie oczekuje dla siebie w Kontrakcie żadnych przywilejów, a regulacji, które - jak mówił - ułatwią firmom działanie. "Chodzi o to, aby tworzyć takie warunki do funkcjonowania, by zakładanie biznesu było normalnością, aby móc realizować pomysły ludzi ze Śląska i wykorzystać jego gigantyczny potencjał" - podkreślił Dzienniak.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.