PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Konstytucja dla Biznesu: Firmy będą zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne

  • Autor: PAP/JS
  • 1 mar 2017 20:37

Dzięki implementacji zapisów z "Konstytucji dla Biznesu" sektor małych i średnich firm zyska 5,1 mld zł w 10 lat. Rozwiązania będą miały również pozytywny wpływ na sektor finansów publicznych - napisało w ocenie skutków regulacji Ministerstwo Rozwoju.

Konstytucja dla Biznesu: Firmy będą zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne
MR proponuje m.in. skorzystanie z "ulgi na start", czyli zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze 6 miesięcy wykonywania działalności gospodarczej. (fot. shutterstock)
REKLAMA

MR proponuje m.in. skorzystanie z "ulgi na start", czyli zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze 6 miesięcy wykonywania działalności gospodarczej.

MR proponuje też możliwość skorzystania z instrumentu działalności nierejestrowej, czyli działalności na najmniejszą skalę, która nie będzie uznawana za działalność gospodarczą i w konsekwencji nie będzie pociągała za sobą obowiązku wpisu do CEIDG oraz zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych z tytułu tej działalności.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Należy mieć na uwadze, że rozwiązania zawarte w projekcie (szczególnie "ulga na start" oraz "działalność nierejestrowa") mogą pozytywnie wpłynąć na sektor finansów publicznych. Zmniejszenie obciążeń publicznoprawnych w początkowym etapie działalności gospodarczej zwiększa szanse na przeżywalność bądź rozwój tej działalności w przyszłości, co powinno przełożyć się np. na wzrost wpływów podatkowych z działalności prowadzonej już na większą skalę, w kolejnych etapach jej rozwoju" - napisano.

Pozytywne skutki dla budżetu państwa mogłyby wynikać też ze spodziewanego wzrostu aktywności zawodowej, a w konsekwencji wzrostu wpływów podatkowych i niższych kosztów związanych z zapewnieniem świadczeń osobom bezrobotnym.

"Szczegółowe skutki w tym zakresie są jednak trudne do oszacowania na tym etapie prac. Pozytywne skutki mogą też dotyczyć wpływów ze składek na ubezpieczenia społeczne, które mogą zostać wygenerowane dzięki ogólnemu wzrostowi liczby rejestracji działalności gospodarczej (wpływy ze składek po upływie okresu ulgi od osób, które w przypadku braku ulgi nie byłyby aktywne zawodowo i które albo w ogóle nie płaciłyby składek, albo miałyby je opłacane przed budżet państwa, tak jak w przypadku osób bezrobotnych pobierających zasiłek)" - napisano.

MR ocenia, że powinna też zmniejszyć się liczba podmiotów funkcjonujących w szarej strefie.

MR ocenia, że sektor małych i średnich firm w 10 lat zyska 5,1 mld zł, co będzie wynikać z oszczędności z tytułu czasowego zwolnienia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne dzięki "uldze na start".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Konstytucja dla Biznesu: Firmy będą zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA