Konrad Wypchło: Brak rąk do pracy i niechęć do zmian to wyzwania dla IT

- Połączenie wysokich kwalifikacji naszych specjalistów, bliskości geograficznej i kulturowej sprawia, że jesteśmy atrakcyjnym zapleczem kompetencyjnym w branży IT  - podkreśla Konrad Wypchło, business intelligence program manager w spółce Itmagination.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Konrad Wypchło: Brak rąk do pracy i niechęć do zmian to wyzwania dla IT

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (WGK)

wnp.pl

31 gru 2014 11:00


Jakie możliwości rysują się przed polskimi specjalistami IT i przedsiębiorstwami informatycznymi?

Konrad Wypchło, business intelligence program manager w spółce Itmagination: - Mamy nadzieję na dalszy wzrost zainteresowania outsourcingiem IT, zwłaszcza nearshoringiem, który polega na zlecaniu zadań zewnętrznym firmom funkcjonującym na pobliskich rynkach. Główne założenie nearshoringu opiera się na czerpaniu zasobów ludzkich już nie z dalekiego, lecz z pobliskiego rynku pracy.

Czytaj też: Trzy najważniejsze trendy technologiczne HR w 2015 r. 

W grę wchodzą takie czynniki jak bliskość geograficzna, ekonomiczna, kulturowa, historyczna, ta sama strefa czasowa i strefa językowa czy różnica w wynagrodzeniach. Przedsiębiorstwo zlecające jakąś usługę ma nad jej wdrażaniem większą kontrolę niż w przypadku tzw. farshoringu, czyli zleceń na tańsze, ale zdecydowanie bardziej odległe - geograficznie czy kulturowo - rynki.

Nearshoring to dobry przykład strategii win-win, w której obie strony są zwycięzcami. Zachodnie koncerny - bo taniej i często lepiej mogą zrealizować swoje projekty powierzając je naszym pracownikom, polscy specjaliści IT - bo nie muszą wyjeżdżać za granicę, by realizować wymagające i inspirujące projekty, jednocześnie wciąż zarabiają bardzo dobrze - nearshoring zaostrza konkurencję.

Outsourcing IT już święci triumfy…

- Coraz więcej firm decyduje się do naszego kraju przenieść procesy biznesowe i skorzystać z wiedzy naszych specjalistów IT. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. Po pierwsze, w Europie Zachodniej coraz mocniej odczuwany jest brak programistów.

My również borykamy się z tym problemem, ale jednak na nieco mniejszą skalę. Po drugie, nasi specjaliści IT uznawani są przez zachodnie korporacje za bardzo zaangażowanych i kompetentnych pracowników.

Czytaj też: Pracownicy IT, obsługi klienta i logistyki. Oto top poszukiwani na rynku pracy

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Marcin 2017-11-15 11:58:56

Jakby płacili na czas to pewnie ktoś przyszedłby pracować... W tym miesiącu pracownicy dostali maila, oznajmiającego, że firma wydała kasę i nie ma $$ na wynagrodzenia. "Czekajcie na kasę! Jesteście #1". Jak tam ktoś ma chcieć pracować

pozyskajdane.pl 2015-01-05 01:26:47

Sytuacja na rynku programistów nie jest taka zła, tylko pracodawcy jeszcze nie zdali sobie sprawy, ze rekrutacja musi być szybka po stronie pracodawcy.