×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Konrad Szymański: W porozumieniu ws. Brexitu gwarancje dla polskich obywateli niejako na zawsze

  • Autor: PAP/JS
  • 13 gru 2017 16:35

W obecnym kształcie wypracowanego w negocjacjach porozumienia w sprawie Brexitu dostrzegamy realizację wielu polskich oczekiwań dot. ochrony praw polskich obywateli na dziś, ale i na przyszłość, na zawsze niejako - powiedział wiceszef MSZ Konrad Szymański.

Konrad Szymański: W porozumieniu ws. Brexitu gwarancje dla polskich obywateli niejako na zawsze
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Jak dodał, wszystko wskazuje, że nie będzie przeszkód, by rozpoczynający się w czwartek (14 grudnia) szczyt Rady Europejskiej wyraził zgodę na przejście do drugiej fazy rozmów o Brexicie - dotyczących przyszłych relacji Londynu ze Wspólnotą.

"My bardzo uważnie analizujemy raport z negocjacji i dostrzegamy w nim realizację bardzo wielu polskich oczekiwań jeżeli chodzi o ochronę praw obywateli - na dziś, ale także i na przyszłość, na zawsze niejako" - podkreślił Szymański. "Widzimy też znacznie lepsze rozwiązania niż dotychczas jeżeli chodzi o zabezpieczenie interesów finansowych UE" - dodał.

Jak zaznaczył wiceminister, rozliczenie tej perspektywy finansowej jest bardzo ważne dla polskich beneficjentów i "dla Polski jako takiej".

"Dzisiaj oczekujemy dyskusji w tej sprawie, oczekujemy również decyzji; oczekujemy przede wszystkim, aby w najbliższym czasie to było przelane na kształt umowy, która musi być ratyfikowana" - oświadczył Szymański.

W zeszły piątek Komisja Europejska i Wielka Brytania porozumiały się co do pierwszej fazy rozmów dotyczących Brexitu. Główny negocjator Komisji ds. Brexitu Michel Barnier ocenił, że jego zdaniem osiągnięty w piątek postęp jest wystarczający, by przejść do kolejnego etapu negocjacji. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą na przyszłotygodniowym szczycie szefowie państw i rządów unijnej "27".

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył, że zawarcie porozumienia pomiędzy KE a Londynem pozwala mu przedstawić wytyczne na przyszłotygodniowy szczyt UE i poinformował, że wysłał przywódcom unijnym propozycję, "by rozpocząć negocjacje na temat okresu przejściowego w relacjach UE z Wielką Brytanią po wyjściu tego kraju ze Wspólnoty".

Tusk zaznaczył, że zaproponował, by w tym okresie "Wielka Brytania respektowała całe unijne prawo, w tym także nowe prawo, zobowiązania budżetowe, sądownictwo i oczywiście wszystkie związane z tym zobowiązania". Dodał, że chce, aby w okresie przejściowym, decyzje w UE były podejmowane przez "27", bez udziału Wielkiej Brytanii.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Konrad Szymański: W porozumieniu ws. Brexitu gwarancje dla polskich obywateli niejako na zawsze

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA