PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Konferencja Praca 4.0: O przyszłości rynku pracy w dobie dynamicznych zmian

24-28 stycznia Konfederacja Lewiatan organizuje konferencję „Praca 4.0. Nowa normalność w nowej rzeczywistości”. To wydarzenie skierowane do osób zarządzających i odpowiedzialnych za kadrę kierowniczą. Uczestnicy Pracy 4.0 będą rozmawiać m.in. o bardzo dynamicznie zmieniającym się rynku pracy i o wyzwaniach związanych z brakiem pracowników, legislacją czy inflacją.

<p>Fot. Konfederacja Lewiatan</p> Fot. Konfederacja Lewiatan
<p>Fot. Konfederacja Lewiatan</p> <p>Fot. Konfederacja Lewiatan</p> <p>Fot. Konfederacja Lewiatan</p>

Rynek pracy dotkliwie odczuwa brak pracowników. Rekrutacje są coraz trudniejsze, szczególnie w tych zawodach, na które jest duże zapotrzebowanie. Liczba ofert pracy przewyższa już poziom sprzed pandemii. Brakuje większej otwartości na pracowników zza granicy, również z państw bardziej odległych geograficznie od Polski i skutecznej polityki zachęcającej osoby bierne do aktywności zawodowej.

- Sytuacja na rynku pracy zmienia się dynamicznie. Liczba ofert pracy przewyższa poziom sprzed pandemii. Problemy z pozyskaniem odpowiednich pracowników zgłasza coraz więcej pracodawców. Deficyty kompetencyjne rosną, rozwój technologii oraz wyzwania demograficzne dodatkowo pogłębiają dysproporcje już istniejące na rynku pracy. Jednocześnie w Polsce nadal mamy problem z aktywnością zawodową wielu grup. Przed nami szereg nowych wyzwań, rośnie rola HR w firmach - przyjrzymy się im w eksperckim gronie w trakcie zbliżającej się konferencji Praca 4.0 – mówi Anna Wicha, prezes Polskiego Forum HR i jedna z prelegentek.

Dyskusja o rynku pracy w dobie zmienności, niepewności i złożoności

Rynek pracy spełnia wszystkie kryteria rzeczywistości VUCA. Jest zmienny, niepewny, złożony, niejednoznaczny. W ostatnich dwóch latach na dużą skalę przekonaliśmy się, że można pracować zdalnie. Dla części pracowników praca świadczona spoza miejsca pracy była już wcześniej znanym doświadczeniem, ale dla wielu nowością do której musieli dostosować nie tylko siebie, ale również swoje otoczenie. Wielką niewiadomą pozostaje w jakim stopniu wpłyną na rynek pracy rozwiązania zawarte w Polskim Ładzie oraz środki pochodzące z Unii Europejskiej.

- Rosnąca inflacja ma wpływ na oczekiwania płacowe pracowników, nie znamy dalszego przebiegu pandemii i jej możliwego wpływu na gospodarkę i tym samym rynek pracy. Przyjmowane rozwiązania prawne mogą skłaniać pracujących do zachowań, które nie były przewidywane. W miejsce problemu bezrobocia mamy wyzwanie związane z brakiem pracowników. Trudno określić, co i w jaki sposób będzie tym czynnikiem, który w najbliższych miesiącach czy latach będzie określał kształt rynku pracy. Powstaje pytanie czy robienie długoterminowych prognoz ma w ogóle jeszcze sens. Firmy muszą funkcjonować w tym otoczeniu. Osiąganie wyników, realizacja celów nie jest możliwa bez pracowników i współpracowników. O tym jak nimi zarządzać, jaki model przywództwa sprawdzi się w najbliższych latach, będziemy między innymi rozmawiać podczas konferencji Praca 4.0. – podkreśla Monika Fedorczuk, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Kilkadziesiąt wystąpień

W konferencji Praca 4.0 wezmą udział przedstawiciele administracji państwowej, w tym Główna Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko oraz Marcin Stanecki z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Wśród zaproszonych prelegentów są również m.in.: Robert Zapotoczny, Prezes PFR Portal PPK, Sylwia Królikowska, psycholożka, trenerka, Prezeska Zarządu VDG oraz Paweł Śmigielski z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Nowa formuła

W tym roku Praca 4.0 została podzielona na dwie części. Pierwszego dnia (24.01) uczestnicy konferencji spotkają się stacjonarnie, w hotelu Novotel Warszawa Centrum. W pozostałych dniach zaplanowano warsztaty online, w których udział może wziąć każdy zainteresowany. Warunkiem jest wcześniejsza rejestracja na stronie wydarzenia.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Szczegóły oraz pełny program imprezy można znaleźć na stronie organizatora.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Konferencja Praca 4.0: O przyszłości rynku pracy w dobie dynamicznych zmian

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA