Wśród barier, które najbardziej utrudniały prowadzenie działalności gospodarczej w 2017 roku przedsiębiorcy najczęściej wymieniali rosnące koszty zatrudniania pracowników (95 proc.) oraz niejasne lub niespójne przepisy podatkowe (93 proc.).
- Autor:jk
- •9 mar 2018 10:38

- 44 proc. przedsiębiorstw ocenia, że warunki prowadzenia firmy w 2017 roku pogorszyły się w porównaniu z latami poprzednimi - wynika z badania nastrojów przedsiębiorców zrealizowanego na zlecenie Konfederacji Lewiatan.
- 48 proc. respondentów badania uważa, że się nie zmieniły, a tylko 8 proc. jest przekonanych, że się poprawiły.
- Jednocześnie 64 proc. przedsiębiorców obawia się w tym roku zmian w prawie i działań administracji.
W badaniu przeprowadzonym na zlecenie Konfederacji Lewiatan wynika, że 48 proc. przedsiębiorców uważało, że warunki prowadzenia firmy pogorszyły się w 2016 roku w porównaniu z latami ubiegłymi.
Ponad połowa respondentów (60 proc.) jest pozytywnie nastawiona do prowadzenia firmy w 2018 roku, w kontekście biznesowym. Ale 64 proc. obawia się zmian w prawie i działań administracji (przed rokiem ten odsetek wynosił 72 proc.).
Czytaj też: BCC krytykuje nowy Kodeks pracy. Przepisy nie zachęcają do zawierania umów o pracę
- Nie dziwi, że przedsiębiorcy, od lat, obawiają się przede wszystkim zmian w prawie. W ubiegłym roku, według danych Grant Thornton, uchwalonych zostało ponad 27 tys. stron nowych aktów prawnych. To zdecydowanie za dużo. Nikt nie jest w stanie zapoznać się z tym dorobkiem legislacyjnym. Przepisy zmieniają się szybko i często, to przekłada się na ich coraz niższą jakość. Przedsiębiorcy najbardziej boją się właśnie tej zmienności i „bubli prawnych", którymi są zaskakiwani - mówi Krzysztof Kajda, radca prawny, dyrektor departamentu prawnego Konfederacji Lewiatan.
Firmy szczególnie często odczuwają niepewność w związku z działaniami rządu. Taką opinię formułuje 72 proc. przedsiębiorców.
Bariery dla przedsiębiorców
Wśród barier, które najbardziej utrudniały prowadzenie działalności gospodarczej w 2017 roku przedsiębiorcy najczęściej wymieniali: rosnące koszty zatrudniania pracowników (95 proc.), niejasne lub niespójne przepisy podatkowe (93 proc.), przepisy prawa dotyczące działalności gospodarczej (91 proc.), niepewną sytuację polityczną (90 proc.), kontrole urzędów (88 proc.) czy niedobór wykwalifikowanych pracowników (80 proc.).

KOMENTARZE (2)