PARTNERZY PORTALU

Kończy się czas na złożenie dokumentów w ZUS-ie. Zostało kilka dni

  • Autor: PAP/JP
  • 23 sty 2023 11:14

Do 31 stycznia część z płatników składek ma czas na złożenie druku ZUS IWA za rok 2022. Dane z formularza posłużą do ustalenia wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe dla konkretnego płatnika – przypomina w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Kończy się czas na złożenie dokumentów w ZUS-ie. Zostało kilka dni
Do 31 stycznia część z płatników składek ma czas na złożenie druku ZUS IWA za rok 2022 (fot. GP)
REKLAMA

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w komunikacie wyjaśnia, że informację ZUS IWA za 2022 r. muszą złożyć płatnicy, którzy nieprzerwanie od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r. i co najmniej jeden dzień w styczniu 2023 r. byli zgłoszeni w ZUS jako płatnicy składek.

Dokument ZUS IWA powinien m.in zawierać informacje o rodzaju działalności gospodarczej według PKD

"Chodzi o ubezpieczenie wypadkowe i dotyczy płatników, którzy zgłaszali do niego w ubiegłym roku co najmniej 10 ubezpieczonych oraz 31 grudnia 2022 r. byli wpisani do rejestru REGON" - wskazuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Dokument ZUS IWA powinien zawierać informacje o rodzaju działalności gospodarczej według PKD, liczbie ubezpieczonych, liczbie zatrudnionych w warunkach zagrożenia. Należy także umieścić w nim dane dotyczące liczby osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy, w tym w wypadkach śmiertelnych i ciężkich, w roku, za który jest składana IWA, czyli w 2022 r.

Na podstawie tych danych ustalana jest wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe, którą płatnik będzie opłacał przez kolejny rok składkowy, czyli od 1 kwietnia 2023 r. do 31 marca 2024 r.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kończy się czas na złożenie dokumentów w ZUS-ie. Zostało kilka dni

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA