PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Kończy się czas, by dostać pieniądze z ZUS. Złóż wniosek czym prędzej

  • Autor: PAP/JP
  • 7 lis 2022 12:23

Do końca tego roku można składać do ZUS wnioski o wsparcie w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze - przypomina w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Kończy się czas, by dostać pieniądze z ZUS. Złóż wniosek czym prędzej
Do końca tego roku można składać do ZUS wnioski o wsparcie w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze (fot. Shutterstock)
REKLAMA

Płatnicy składek z określonych branż, którzy mieli niższe o co najmniej 50 proc. przychody w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze, wciąż mogą wystąpić o jednorazowe świadczenie pieniężne. Wynosi ono 3010 zł za każdego ubezpieczonego i jest nieopodatkowane.

Czytaj też: Firmy czekają kolejne wydatki. Ale jest sposób, by sobie z nimi poradzić

"Wnioski (RJS) można składać od 30 września 2022 r. tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Wniosek powinien trafić do Zakładu najpóźniej do 31 grudnia 2022 r. Dotychczas wypłacono już około 307 tys. zł" - poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Jak dodał, o pomoc mogą ubiegać się płatnicy składek z branż najbardziej dotkniętych sytuacją ekologiczną na Odrze. Są to podmioty operujące na terenach, przez które przepływa Odra.

Czytaj też Polska firma z kontraktem życia. Będzie rekrutować dla Elona Muska

Do spełnienia jest też kilka warunków ogólnych, jak prowadzenie działalności na określony dzień (1 lipca), termin zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych (do 31 lipca), data obowiązku opłacania składek (nie późniejsza niż 1 lipca 2022 r.), zgłoszenie co najmniej jednej osoby do ubezpieczeń (i utrzymanie tego ubezpieczenia).

Aby uzyskać pomoc, konieczne jest przede wszystkim wykazanie niższego przychodu w sierpniu 2022 r. o co najmniej 50 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w lipcu 2022 r., czerwcu 2022 r. albo sierpniu 2021 r.

Jednorazowe świadczenie w wysokości 3010 zł przysługuje za każdego ubezpieczonego spełniającego warunki ustawowe. Od świadczenia nie jest pobierany podatek dochodowy od osób fizycznych ani składka na ubezpieczenie zdrowotne. Nie podlega ono potrąceniom i egzekucji. Świadczenie będzie stanowiło tzw. pomoc de minimis.

Informacja o wypłaconej na rachunek bankowy kwocie jednorazowego świadczenia, zestawienie ubezpieczonych, którzy zostali uwzględnieni przy ustalaniu kwoty świadczenia i zaświadczenie o wysokości udzielonej pomocy publicznej będą zamieszczane na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kończy się czas, by dostać pieniądze z ZUS. Złóż wniosek czym prędzej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA