Komu praca sprawia radość, a dla kogo jest udręką?

- Dla kobiet najważniejsza w pracy jest świetna atmosfera, a dla mężczyzn wynagrodzenie - wynika z badania firmy Grafton Recruitment Polska. Najbardziej zadowoleni ze swojej pracy są pracownicy sektora IT& Telekomunikacja, a najmniej marketingowcy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Komu praca sprawia radość, a dla kogo jest udręką?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

14 lut 2014 11:57


Z badania "I Love my Job" wynika, że 76 proc. ankietowanych jest zadowolonych ze swojej pracy. Przeciwnego zdania jest 24 proc. Najbardziej zadowolone są kobiety - zadeklarowało to 83 proc. badanych; przede wszystkim wynika to z dobrej atmosfery. Dla mężczyzn (71 proc.) najważniejsze są wysokie zarobki.

"Wynik to efekt widocznego ożywienia na rynku pracy i deklaracji pracodawców co do zwiększania zatrudnienia, a co za tym idzie - awansów i podwyżek wynagrodzeń. O ile w poprzednich edycjach badania dla pracowników największe znaczenie miało wynagrodzenie, tak w roku 2014 głównym czynnikiem wpływającym na satysfakcję z wykonywanej pracy jest jej odpowiedni wybór" - powiedział marketing manager firmy Iwo Paliszewski.

Z kolei najczęstszym czynnikiem wpływającym na niezadowolenie jest wykonywanie monotonnych, powtarzalnych zadań i takiej pracy, która nie gwarantuje rozwoju, co na coraz bardziej konkurencyjnym rynku może oznaczać kłopoty z jej znalezieniem w przyszłości. "Wciąż bowiem mamy do czynienia z rynkiem pracodawcy, gdzie o jedno stanowisko ubiega się kilku kandydatów" - dodał Paliszewski.

W podziale na branże, najbardziej zadowoleni ze swojej pracy są pracownicy sektora IT & Telekomunikacja (82 proc.). Eksperci wskazują, że do specjalistów tego sektora rekruterzy sami dzwonią z ofertami pracy. Wiąże się to z wysokimi wynagrodzeniami, a także pewną przyszłością.

Na drugim miejscu w rankingu znaleźli się pracownicy sektora farmacji - dla 80 proc. z nich praca jest powodem zadowolenia. Analitycy wskazują, że liczba ogłoszeń o pracę w tym sektorze wzrosła o 30 proc. w porównaniu do roku 2012. Ci pracownicy to przede wszystkim specjaliści, wśród nich przedstawiciele medyczni i pracownicy dużych korporacji w działach np. badań i rozwoju. Na kolejnym miejscu znalazła się branża sportowa i turystyczna - 79 proc. ankietowanych pracowników zadeklarowało zadowolenie z pracy.

Najmniej usatysfakcjonowani są z kolei prawnicy (50 proc.) i marketingowcy (49 proc.).

42 proc. praktykantów narzeka zaś na niskie wynagrodzenie, brak umowy, brak przeszkolenia i zostawanie po godzinach. Najbardziej zadowoleni są ludzie na stanowiskach kierowniczych (78 proc.) i dyrektorskich. Co ciekawe, najwięcej zadowolonych dyrektorów było w grupie firm zatrudniających 50-250 osób, gdzie osiągnięcie tak wysokiego stanowiska oznacza pokonanie kilku szczebli kariery, lecz wciąż pozostawia bliski kontakt z pracownikami.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

konrad 2017-02-23 19:25:36

W poszukiwaniu satysfakcjonującej pracy trafiłem na ogłoszenia o naborze w OTTO do pracy zagranicznej; ogarnąłem manatki i zarabiam jak europejczyk w holenderskim landzie.