Trzy moduły rehabilitacji: medyczny, zawodowy oraz psychospołeczny składają się na pilotażowy program realizowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wart ponad 85 milionów złotych program przywrócić ma na rynek pracy osoby niepełnosprawne.
Na program składa się kompleksowa rehabilitacja medyczna, zawodowa oraz psychospołeczna (fot. Shutterstock)
Trzyletni pilotażowy program realizowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wspomóc ma rehabilitację i w konsekwencji przywrócenie na rynek pracy osób, które w wyniku choroby lub wypadku straciły możliwość wykonywania dotychczasowego zawodu.
W ramach programu podpisano umowy z czterema Ośrodkami Rehabilitacji Kompleksowej – w Wągrowcu, Grębiszewie, Ustroniu oraz Nałęczowie. W ciągu trzech lat wsparciem objętych ma zostać 600 osób.
- Realizujemy program wspólnie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oraz Centralnym Instytutem Ochrony Pracy. Dotyczy tych osób, które stały się niepełnosprawne, stały się rencistami z powodu braku dalszej możliwości pracy w swoim zawodzie. Chcemy w ramach rehabilitacji podejść do tego kompleksowo. Poza rehabilitacją medyczną dołączamy do tego rehabilitację zawodową oraz psychospołeczną. Prócz lekarzy, rehabilitantów chcemy w tym zespole uwzględniać doradców zawodowych, którzy powiedzą, czy dane osoby mogą wrócić do swojego zawodu, czy trzeba ich przebranżowić – podkreśla Krzysztof Michałkiewicz, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Pilotaż potrwa do września 2022 r.
W powiatowych urzędach pracy na dzień 31 grudnia 2018 r. zarejestrowanych było 71 446 osób niepełnosprawnych. Znaczącą większość (85,5 proc.) stanowiły osoby bezrobotne, pozostałe 14,5 proc. to osoby poszukujące pracy, niepozostające w zatrudnieniu. W stosunku do grudnia 2017 r. liczba osób niepełnosprawnych zarejestrowanych w urzędach w 2018 roku była mniejsza o 7 173 takie przypadki.
KOMENTARZE (0)