Komorowski: Niskie koszty pracy nie zapewnią już Polsce rozwoju

W jakiejś mierze wygasa mechanizm rozwoju gospodarczego Polski w oparciu o niskie koszty pracy - powiedział prezydent Bronisław Komorowski w środę (22 kwietnia) podczas debaty na GPW poświęconej innowacyjności.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Komorowski: Niskie koszty pracy nie zapewnią już Polsce rozwoju

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

22 kwi 2015 12:08


"Na szczęście już w Sejmie (...) ruszy praca nad projektem ustawy proinnowacyjnej czy regulacji proinnowacyjnej, którą złożyłem do laski marszałkowskiej i z deklaracji pana marszałka Sikorskiego, którą dzisiaj usłyszałem, wynika, że to będzie jeden z priorytetów pracy polskiego parlamentu" - powiedział Komorowski podczas debaty "Innowacyjność fundamentem konkurencyjnej gospodarki" zorganizowanej w siedzibie GPW. "Bardzo na to liczę, że będzie odpowiednie tempo działania na rzecz rozwiązań ustawowych, które mogą Polskę uzbroić w mechanizmy proinnowacyjne. Liczę na współpracę z parlamentem" - dodał.

Sejm zajmie się prezydenckim projektem dot. wspierania innowacyjności w środę. Celem zaproponowanych rozwiązań jest wsparcie innowacyjności polskiej gospodarki, zarówno od strony sektora nauki, jak i przedsiębiorczości. Propozycja zakłada m.in. ułatwienia w uzyskiwaniu ulg podatkowych za wydatki na badania i rozwój.

Czytaj też: Polskie firmy muszą konkurować innowacyjnością, a nie tanią siłą roboczą

"Wszyscy mamy świadomość, że w jakiejś mierze wygasa mechanizm rozwoju gospodarczego Polski w oparciu o niskie koszty pracy" - powiedział prezydent. "To się kończy, to był ten okres, który dał dam bardzo wiele, kiedy mogliśmy przyciągać tym inwestycje zewnętrzne, także i miejsca pracy, nie należy o tym zapominać, ale niewątpliwie ten prosty dosyć mechanizm wspierający rozwój gospodarczy naszego kraju gdzieś się kończy (...). Trzeba więc myśleć o nowym etapie, o nowych narzędziach sprzyjających rozwojowi. Wiemy także, że polska gospodarka, by skutecznie konkurować z innymi, musi stawać się konkurencyjna, a więc innowacyjna"" - zaznaczył.

Komorowski zwrócił uwagę, że Polska znajduje się obecnie na odległym 25. miejscu w rankingach dotyczących innowacyjności gospodarek UE. Według Komorowskiego, "to absolutny ogon". Jak jednak wskazał, Polska ma realny plan działania. Zdaniem prezydenta, realne jest, by Polska znalazła się na 10. miejscu w tych rankingach w ciągu 10 lat.

Zdaniem prezydenta, wejście w życie przygotowanego w jego kancelarii projektu "powinno dać bardzo szybko wyraźne efekty", jeśli chodzi o lokowanie Polski pod względem innowacyjności w rankingach europejskich. "W moim przekonaniu projekt ustawy to jest taki bardzo istotny krok na tej drodze" - dodał.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Kasia 2015-04-22 17:05:30

Niskie koszty pracy nigdy nie sa w ekonomi mechanizmem podowującym wzrost rozwoju gospodarczego