×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Komisja śledcza do spraw wyłudzeń VAT. Kukiz'15 ma złożyć wniosek na jesień

  • Autor: PAP/KDS
  • 13 sie 2017 15:54

Jesienią klub Kukiz'15 ma złożyć wniosek o powołanie komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT, które - zdaniem inicjatorów - miały miejsce za rządów PO-PSL. Pomysł popiera m.in. wicepremier Mateusz Morawiecki i prokurator generalny, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Komisja śledcza do spraw wyłudzeń VAT. Kukiz'15 ma złożyć wniosek na jesień
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• O pomyśle powołania komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT dyskutowali goście niedzielnego (13.08) programu "Woronicza 17".

• W opinii jednych komisje śledcze są przejawem słabości państwa, ale pełnią też funkcję informacyjną. Zdaniem innych, odpowiednia do badania takich spraw jest np. prokuratura.

• Klub Kukiz'15 zapowiedział, że jesienią złoży wniosek o powołanie komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT, które - zdaniem inicjatorów - miały miejsce za rządów PO-PSL.

- Chciałbym zadeklarować swoje pełne poparcie dla idei powołania komisji śledczej w sprawie gigantycznych wyłudzeń VAT, które są szacowane na kwotę strat fiskusa rzędu 200-250 mld zł - powiedział Ziobro w minionym tygodniu.

- Komisja śledcza byłaby dobrym miejscem, gdzie moglibyśmy mówić o mechanizmach, żeby takie sytuacje więcej się nie zdarzały. Jest wiele mechanizmów, które rząd Prawa i Sprawiedliwości ukrócił. Jest wiele mechanizmów, które my również pokazujemy społeczeństwu, że takie były prowadzone, ale jest wiele kwestii, które jeszcze wymagają wyjaśnienia - powiedział w TVP Info poseł PiS Wojciech Skurkiewicz. - Na pewno słuszne wydaje się stwierdzenie, że aby poprawiać gospodarkę, aby poprawić finanse publiczne państwa po prostu wystarczy nie kraść.

Czesław Mroczek (PO) przypomniał, że w latach 2005-2007 rządziło Prawo i Sprawiedliwość i gdyby wtedy wprowadziło regulacje, które uniemożliwią wyłudzenia VAT, to nie byłoby tej kwoty 250 mld zł. Według niego PiS ponosi też odpowiedzialność za powstanie tej kwoty w latach następnych. - W tej sprawie da się ustalić(...) kto od 2004 roku podejmował jakie decyzje w tej sprawie. Ja jestem bardzo tym zainteresowany - podkreślił polityk PO.

Na uwagę, że PO rządziło przez osiem lat i nic w tej sprawie nie zrobiło odparł, że tam, gdzie dochodziło do wyłudzeń VAT, np. przy obrocie stalą, wprowadzone zostały konkretne regulacje, które to uniemożliwiły.

 Z kolei Adam Andruszkiewicz z Kukiz'15 zauważył, że komisja śledcza jest niezbędna, bo ona daje możliwość publicznej weryfikacji, tego co mówią dzisiaj politycy Platformy i PSL.

Według Pawła Rabieja z Nowoczesnej komisja śledcza nie będzie żadnym rozwiązaniem. - Co widać zresztą po efektach działania komisji ds. Amber Gold, która staje się coraz, powiedziałbym, nudniejsza i tak naprawdę niewiele wynika z jej pracy dla przyszłości - uważa polityk. Jego zdaniem należy uszczelniać system podatkowy i spowodować, żeby urzędy skarbowe egzekwowały należności. - Czyli będzie kwestia odpowiedzialności bardzo wyraźnie postawiona - podkreślił Rabiej.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Komisja śledcza do spraw wyłudzeń VAT. Kukiz'15 ma złożyć wniosek na jesień

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA