PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Kolejny głos krytykujący działania IKEA

Z najwyższym niepokojem i oburzeniem przyjmujemy informacje o działaniach sieci IKEA polegających na zwolnieniu pracownika w związku z wyrażoną przez niego opinią w mediach społecznościowych nt. akcji propagującej ideologię LGBT - napisało w oświadczeniu Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP.

  • Autor: PAP/bad
  • 1 lip 2019 12:25
Kolejny głos krytykujący działania IKEA
IKEA w ogniu krytyki. Fot. Shutterstock
REKLAMA

- W ocenie CMWP SDP działanie to w skandaliczny sposób narusza konstytucyjne prawa obywatelskie wolności sumienia i wyznania (art. 53 Konstytucji RP) oraz prawo posiadania i głoszenia poglądów (art. 54 Konstytucji RP) - napisano w przesłanym w poniedziałek oświadczeniu, pod którym podpisała się dyrektor CMWP SDP dr Jolanta Hajdasz.

CMWP SDP przypomniało, że "pracownik sieci IKEA został zwolniony za to, iż w odpowiedzi na ideologiczną agitację pracodawcy, polegającą na udostępnieniu wszystkim pracownikom artykułu Włączenie LGBT jest obowiązkiem każdego z nas, na firmowym forum internetowym wyraził swoją krytyczną opinię na temat tej akcji wspierania ruchu LGBT. W swojej opinii cytował fragmenty Pisma Świętego. Ta wypowiedź stała się przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę temu pracownikowi".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: IKEA w kryzysie wizerunkowym. Zwolnienie za cytat z Biblii?

Centrum Monitoringu Wolności Prasy zwróciło uwagę, że "zgodnie z polską konstytucją oraz kodeksem karnym nikt nie może być zmuszanym do wspierania działań, które uznaje za sprzeczne ze swoim sumieniem czy wyznawaną religią".

CMWP SDP podkreśliło, że "jak wynika z całokształtu okoliczności ujawnionej sprawy", "rzeczywistą przyczyną zwolnienia pracownika było wyrażenie przez niego poglądu odwołującego się do wartości katolickich. Pracownik stracił pracę, mimo iż jego praca była pozytywnie oceniana przez klientów i przełożonych. W ocenie CMWP SDP wiele wskazuje na to, iż pracownik ten został ukarany za opublikowanie swojej opinii, co w jednoznaczny sposób narusza fundamentalną dla każdego demokratycznego państwa zasadę wolności słowa".

CMWP SDP oświadczyło, że "obejmuje monitoringiem działania wszelkich instytucji zajmujących się tą sprawą" i zapowiada "wsparcie pracownika firmy IKEA, który stracił pracę z powodu publicznego wyrażenia swoich poglądów religijnych w jego sporze z pracodawcą".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kolejny głos krytykujący działania IKEA

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA