PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Kolejne głosy w sprawie odrzucenia kandydatury Szydło

  • Autor: PAP/KDS
  • 17 lip 2019 11:25

Odrzucenie kandydatury byłej premier Beaty Szydło na szefową komisji zatrudnienia i spraw społecznych w PE to dla nas bardzo poważna sprawa. Nie możemy zgodzić się na to, by grupa EKR nie była w stanie wskazać kandydata takiego, jakiego chce - mówił w środę w TVP wiceszef MSZ Konrad Szymański.

Kolejne głosy w sprawie odrzucenia kandydatury Szydło
Kandydaturę Szydło eurodeputowani odrzucili dwa razy. (fot. PTWP)
REKLAMA
  • Była premier, europosłanka PiS Beata Szydło w poniedziałek w tajnym głosowaniu po raz drugi nie została wybrana w Strasburgu na stanowisko szefowej komisji zatrudnienia i spraw społecznych Parlamentu Europejskiego.
  • Za jej kandydaturą opowiedziało się 19 europosłów, przeciw było 34, od głosu wstrzymało się dwóch eurodeputowanych.
  • - Ta sprawa jest dla nas bardzo poważna - ocenił Szymański.

Zdaniem Szymańskiego jest to wyłom w dobrych praktykach każdego parlamentu, nie tylko Parlamentu Europejskiego, a także złamanie zasad funkcjonowania ciał przedstawicielskich, gdzie funkcje powinny być rozłożone równomiernie, proporcjonalnie wobec wszystkich sił politycznych.

- My nie możemy się zgodzić na to, żeby grupa EKR nie była w stanie wskazać kandydata takiego, jakiego chce. To nie jest sprawą posłów innych grup politycznych, żeby wybierać kandydata, który byłby dla nich bardziej akceptowalny. To jest sprawa suwerennych decyzji grupy EKR, także delegacji PiS - mówił. - Ta sprawa ma poważny, ustrojowy charakter. To nie jest incydent, jakaś szamotanina polityczna, która się zdarza w parlamencie, to jest sprawa zasadnicza i ona musi być rozwiązana poprawnie - dodał.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Szymański odniósł się także do zapowiedzi europosłanki socjalistów, Holenderki Agnes Jongerius, która powiedziała, że jej zdaniem jeśli PiS zaproponuje innego kandydata na stanowisko szefa komisji zatrudnienia, wynik będzie taki sam. Jongerius była wiceprzewodniczącą komisji zatrudnienia PE w poprzedniej kadencji PE.

- To oznacza również, że nie mamy rozwiązanego poważnego, instytucjonalnego kryzysu w komisji zatrudnienia PE, ważnej komisji, do której przewodniczenia ma prawo grupa EKR - mówił Szymański. - Musimy znaleźć rozwiązanie, które będzie bardziej właściwe, niż po prostu bojkotowanie reguł pracy PE - dodał.

W pierwszym głosowaniu, które odbyło się w ubiegłą środę, za kandydaturą Szydło - kandydatki grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów - było 21 posłów, przeciw wystąpiło 27, a dwóch wstrzymało się od głosu. Szydło była jedyną kandydatką. Na wniosek socjalistów głosowanie było tajne. Według nieoficjalnych informacji PAP przeciw kandydaturze Szydło głosowali wtedy przedstawiciele frakcji socjalistów, liberałów, Zieloni oraz lewicowa grupa GUE.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Kolejne głosy w sprawie odrzucenia kandydatury Szydło

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • rrr 2019-07-17 13:17:59

    To jest pokłosie blokady Pana Timmermansa. Był to ogromny sukces medialny, ale niestety przekłada się to teraz na 'zemstę', co było do przewidzenia. Oczywiście blokada Pana T. była słuszna, ale trzeba ponieść tego reperkusje. Niestety Polska nie ma zbyt wiele do powiedzenia w EU i jest ciągle na celowniku osób które chcą spacyfikować nasze zapędy do samodzielnego stanowienia o sobie. Niestety po wielu latach rządów zgadzających się na wszystko, teraz pozycję partnera będzie trudno odbudować, a my robimy to nieudolnie ciągle ucząc się. Niestety polityka PiS dotycząca zagranicy jest bardzo słaba, być może dlatego, że nie ma w Polsce żadnej szkoły uczącej prawdziwych dyplomatów. Jedynie polityka wewnętrzna jest całkiem zgrabnie prowadzona. Poza tym ciągle pokutuje przeświadczenie o "przyjaciołach i wrogach" - nie nauczyliśmy się, że w polityce zagranicznej są tylko interesy, a nie prawa moralne i przyjaciele/wrogowie. Przez takie podejście dużo dobrych interesów tracimy jako naród.

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA