Pomoc psychologiczną m.in. dla pracowników, którzy uczestniczyli w wypadku kolejowym zakłada realizowany przez Koleje Mazowieckie projekt Powypadkowe Wsparcie Psychologiczne.

- Samorządowa spółka poinformowała w poniedziałek (19.03) o kontynuowaniu projektu skierowanego do pracowników uczestniczących w wypadku kolejowym.
- Spotkania pracownika z psychologiem są dobrowolne, anonimowe i bez konsekwencji
dla dalszej pracy zawodowej. - Oprócz zapewnienia wizyt u lekarzy psychologów spółka zapewnia też szkolenia tematyczne, warsztaty antystresowe oraz dostęp do telefonicznej linii wsparcia.
- W Kolejach Mazowieckich pracuje prawie 600 maszynistów i ponad 530 kierowników pociągów. To bardzo liczna grupa pracowników, która każdego dnia, pełniąc swoją służbę, narażona jest na duży stres powodowany udziałem w wypadkach i zdarzeniach kolejowych - mówi Robert Stępień, prezes zarządu Kolei Mazowieckich. - Uważam, że pracodawca powinien zapewnić swoim pracownikom, odpowiedzialnym za bezpieczeństwo podróżnych, możliwość skorzystania z profesjonalnej pomocy psychologicznej, stąd kontynuacja ubiegłorocznego projektu Powypadkowe Wsparcie Psychologiczne jest jak najbardziej zasadna.
Program, który w zeszłym roku uruchomiła samorządowa spółka skierowany jest do pracowników drużyn pociągowych, którzy uczestniczyli w wypadku kolejowym w czasie wykonywania obowiązków służbowych, osób usuwających skutki tych wypadków, pracowników uczestniczących w zdarzeniach, w wyniku których podczas wykonywania zadań służbowych nastąpiła śmierć lub zranienie innej osoby, oraz dla osób pracujących w komisji powypadkowej.
Spotkania z psychologiem są dobrowolne, anonimowe i bez pociągają za sobą jakichkolwiek konsekwencji dla dalszej pracy zawodowej. Jak wyjaśniają przedstawiciele spółki, program ma pomóc w zdefiniowaniu problemu, zrozumieniu jego przyczyn, pomocy w wykorzystaniu pełnych zasobów i informacji zażegnania problemu, wypracowaniu metod, które osobie objętej programem w efekcie końcowym ułatwią samodzielne radzenie sobie z daną sytuacją i pozwolą normalnie funkcjonować zawodowo i społecznie.
Gabinety lekarzy psychologów, którzy współpracują ze spółką, znajdują się w największych miastach położonych na terenie województwa mazowieckiego (m.in. w Warszawie, Mławie, Ciechanowie, Radomiu, Skierniewicach, Łowiczu, Żyrardowie, Sierpcu, Nowym Dworze Mazowieckim, Pułtusku, Łukowie, Ostrołęce, Siedlcach, Mińsku Mazowieckim, Tłuszczu, Nasielsku, Otwocku i Garwolinie).
W ramach projektu przewidziano również jednorazowe szkolenia dla kadry kierowniczej, naczelników sekcji, dyspozytorów ruchu, pracowników komisji powypadkowych, instruktorów, przedstawicieli organizacji związkowych.
W 2017 roku wydarzyło się w Polsce 658 wypadków na liniach kolejowych i 123 na bocznicach.


KOMENTARZE (0)