×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Kobiety na rynku pracy. Czy zawód ma płeć?

  • Justyna Koc
    jk
  • 21 lut 2018 17:15

Polki coraz odważniej wchodzą w świat „męskich” zawodów – wynika z badania przeprowadzonego przez ośrodek badawczy DELab UW na zlecenie Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet.

Kobiety na rynku pracy. Czy zawód ma płeć?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Stereotypy dotyczące predyspozycji kobiet i mężczyzn do wielu zawodów nadal niestety mają się dość dobrze. 
  • Według Polaków najbardziej „męskie” to: kierowca, automatyk, robotyk, inżynier energetyk.
  • Kobiety nie mają łatwiej ścieżki kariery także w sektorze IT.

Jak wynika z raportu Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet pt. „Kobiety w „męskich” zawodach”, panie nie mają łatwej drogi do profesji i dziedzin, które zdominowane są przez mężczyzn. Już na poziomie szkoły średniej spotykają się z innym traktowaniem, zniechęcaniem i nakłanianiem do zmiany obranej przez siebie ścieżki jeśli jest ona ścisłą czy techniczną. Mimo to jednak dają sobie radę i znajdują sposób na odnalezienie się w tych męskich rewirach, powoli zmieniając istniejące statystyki.    

- Coraz więcej kobiet decyduje się na krok w kierunkach ścisłych, technologicznych czy technicznych. Prowadzą swoje badania, zakładają firmy i z sukcesem je rozwijają. Obserwujemy to na co dzień - mówiła Katarzyna Wierzbowska, prezes Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet.

-  Przykłady młodych technologicznych i prowadzonych przez kobiety startupów mamy na własnym podwórku. W ramach prowadzonego przez nas programu Biznes w Kobiecy Rękach powstało już kilka firm technologicznych, które osiągnęły sukces na naprawdę dużą skalę – dodała Wierzbowska.

Męski vs damski – czy zawód ma płeć?

Z badania przeprowadzonego w grudniu 2017 roku na ogólnopolskiej próbie 1 tys. Polaków wynika, że stereotypy dotyczące predyspozycji kobiet i mężczyzn do wielu zawodów nadal niestety mają się dość dobrze. Ankietowani za te najbardziej „męskie” uznali takie zawody jak: kierowca (66 proc.), automatyk, robotyk (65 proc.), inżynier energetyk (64 proc.). Jednocześnie jako zawody najbardziej „kobiece” wskazane zostały przede wszystkim - projektant wnętrz (53 proc.), farmaceuta (52 proc.) czy pracownik socjalny (50 proc.). 

To jednak nie wszystko. Kobiety nie mają łatwiej ścieżki kariery także w sektorze IT i stykają się z wieloma barierami. Aż 59 proc. respondentów uznało bowiem, że programista to zawód męski, a tylko 5 proc. że jest to zawód kobiecy. Bardzo podobnie ankietowani wskazali w przypadku inżyniera nowych technologii (53 proc. - męski, 5 proc. - kobiecy).

Zestawiając to z danymi dotyczącymi liczby kobiet studiujących na politechnikach (jest ich obecnie ok. 38 proc., czyli trochę ponad 1/3), powstaje obraz świata naukowego, i w konsekwencji potem także zawodowego, wypełnionego szeregiem barier, przez które kobiety muszą się przedostać.

Polska w światowej czołówce  

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kobiety na rynku pracy. Czy zawód ma płeć?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA