PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Kobiety w zawodzie komornika. Ile ich jest?

  • Autor: PAP/JS
  • 8 mar 2017 16:08

• Wzrasta liczba kobiet wśród komorników; w 2015 r. w Polsce było 312 komorniczek, obecnie jest ich już 404 na łączną liczbę 1561 komorników - poinformowała Krajowa Rada Komornicza.
• Najwięcej kobiet - po 61 - wykonuje zawód komornika w Warszawie i Wrocławiu.

Kobiety w zawodzie komornika. Ile ich jest?
Zgodnie z przepisami komornikiem może zostać osoba w wieku co najmniej 26 lat, która ukończyła studia prawnicze (fot.fotolia)
REKLAMA

"Liczba kobiet wykonujących zawód komornika systematycznie rośnie, co oznacza, że nasz zawód się feminizuje. Cieszymy się, że kobiety wybierają tę profesję, mimo że to trudna i wymagająca praca" - powiedziała rzeczniczka prasowa KRK Monika Janus. Dodała, że co czwarta osoba wykonująca ten zawód jest kobietą.

Według danych przedstawionych przez komorników - oprócz Warszawy i Wrocławia - najwięcej komorniczek wykonuje swe obowiązki w Łodzi (47), Gdańsku (46) i Katowicach (41). Najmniej jest w Szczecinie (21) i Rzeszowie (17).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Mimo wielu stereotypów na temat naszego zawodu wiem, że praca, którą wykonuję ma bardzo duże znaczenie społeczne i gospodarcze. Szczególnie widzę to w przypadku odzyskiwania alimentów. Jako matka czwórki dzieci doskonale rozumiem osoby walczące o utrzymanie swoich rodzin i staram się im pomagać" - mówi, cytowana przez KRK, komornik sądowa z Wrocławia Gabriela Morawiec.

Zgodnie z przepisami komornikiem może zostać osoba w wieku co najmniej 26 lat, która ukończyła studia prawnicze, posiada obywatelstwo polskie, cieszy się nieposzlakowaną opinią i nie była karana oraz nie jest podejrzana o przestępstwo. Musi ona także ukończyć aplikację komorniczą i odbyć przynajmniej dwuletnią praktykę na stanowisku asesora komorniczego. Wniosek o powołanie na komornika sądowego składa się do Ministerstwa Sprawiedliwości.

W Polsce - jak informuje KRK - obecnie mamy 1561 komorników, 1821 asesorów i 712 aplikantów komorniczych. W tym roku aplikację rozpoczęły kolejne 132 osoby. Kancelarie komornicze, których w naszym kraju jest aktualnie 1589, zatrudniają ponad 10 tys. pracowników. Według danych komorniczego samorządu w 2016 r. do komorników trafiło 4,5 mln spraw, na rzecz wierzycieli odzyskano 8 mln 414 tys. zł. 

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kobiety w zawodzie komornika. Ile ich jest?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA