Kobiety mają pewne wpojone kulturowo cechy, które mogą utrudniać im karierę zawodową i walkę o siebie. Kulturowo mają kłopot z rozmowami o pieniądzach, a co za tym idzie z negocjacjami warunków finansowych. Kobiety mniej odważnie podejmują się wyzwań i przyjmują propozycje awansu - mówiły uczestniczki debaty „Kobiety w Biznesie” podczas X Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
- PortalSpozywczy.pl
- •29 maj 2018 17:15

Moderatorka debaty Zuzanna Ziomecka, redaktor naczelna, Newsmavens.com wskazała, że kobiety mają pewne wpojone kulturowo cechy, które mogą utrudniać im karierę zawodową i walkę o siebie.
- Są sytuacje, w których pokutuje pewna postawa w jakiej kobiety są wychowywane. Jesteśmy kulturowo przygotowywane do tego, żeby być miłą i skromną. To są te cechy – piękne skądinąd – które są przekazywane zarówno w naukach kościelnych, jak i które przekazują matki i babcie swoim córkom i wnuczkom. To nie są złe cechy, ale są momenty, w których one nam przeszkadzają, a jednym z takich momentów, jest chwila, gdy podchodzimy do negocjacji o warunki finansowe. Wyłania się bowiem w nas przekonanie, że jeśli będziemy ciężko pracować i robić wszystko najlepiej jak potrafimy, to nie trzeba już prosić. Bardzo często dostrzegam, że jeśli kobiety mają prosić o podwyżkę dla siebie albo zawalczyć o pensję, która jest godna, a nie zaledwie wystarczająca za dane stanowisko, to bardzo często tego nie robią – mówiła redaktor naczelna Newsmavens.com.
Alina Prawdzik, szefowa innogy Innovation Hub na kraje Europy Centralnej i Wschodniej opowiadała, że właśnie to jej się przytrafiło.
– Gdy dostałam stanowisko szefowej eBay w Polsce, to w ogóle nie negocjowałam warunków, bo byłam tak szczęśliwa, że dostałam tę pracę. Dopiero po czasie dowiedziałam się, że mój szef, który mnie zatrudniał, był rozczarowany tym, że nie negocjowałam. Uważał to za oznakę słabości. To mi dało wtedy do myślenia (...) Potem, po roku, gdy musiałam zawalczyć o podwyżki dla swojego zespołu, to walczyłam jak lwica, a mój zespół dostał podwyżkę rzędu 10 proc. Żaden zespół w Europie nie dostał takiej podwyżki jaką dostał wtedy zespół w Polsce, ponieważ zrobiłam wszystko, żeby taką dostali. I gdy odchodziłam z eBay to już zawalczyłam o siebie i swój pakiet na odejście. Takich przykładów mam sporo, więc można stwierdzić, że tej umiejętności walki o swoje nabierałam bardzo długo – mówiła.
Klara Banaszewska, dyrektor generalna Grayling Polska podkreślała, że tego typu opory dosięgają kobiet na najwyższych stanowiskach i warto pomyśleć o tym, że jeśli nie umie się negocjować dla siebie to trzeba pomyśleć o tym w ten sposób, że negocjuje się też w imieniu i dla innych kobiet. - Kobiety zarabiają mniej, dlatego że nie negocjują. A zatem „negocjuj dla siebie, a będziesz też negocjowała dla innych” – mówiła Klara Banaszewska.
Czytaj więcej tutaj


Słowa kluczowe
- Alina Prawdzik
- Klara Banaszewska
- Grayling Polska
- innogy Innovation Hub
- Newsmavens.com
- Zuzanna Ziomecka
- kobiety w biznesie
- Europejski Kongres Gospodarczy
KOMENTARZE (0)