Kobiety w biznesie: mniej ryzykują, ale są bardziej empatyczne

Kobiet szefujących firmom jest w Polsce trzy razy więcej niż pielęgniarek i o połowę więcej niż nauczycielek - wynika z szacunków PKPP Lewiatan. To właśnie kobiety stanowią 35 proc. wszystkich osób zakładających własne biznesy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kobiety w biznesie: mniej ryzykują, ale są bardziej empatyczne

PODZIEL SIĘ


Autor: Damian Baran

8 mar 2013 13:09


– Zachęca się je do tego, żeby otwierały działalność gospodarczą – mówi Monika Zakrzewska, ekspertka PKPP Lewiatan. – Z drugiej strony jest też coraz gorsza sytuacja na rynku pracy. W związku z tym, własna firma to niestety bardzo często konieczność, a nie swobodny i wolny wybór.

Kobiece biznesy najczęściej funkcjonują w sektorze usług. – Nie jest tajemnicą, że panie są właścicielkami i prowadzącymi większości salonów kosmetycznych. Podobnie jest w krawiectwie i małej gastronomii – wymienia Zakrzewska. – Rzadziej kobiety decydują się na otwieranie działalności w branżach uznawanych w dalszym ciągu za męskie, czyli te związane z przemysłem ciężkim, jak na przykład budowlanka – dodaje.

Ekspertka Lewiatana informuje, że nie ma granicznej daty, kiedy nastąpił boom na kobiecy biznes. – To ewoluuje. Gdy popatrzymy na polską przedsiębiorczość od początku lat 90. - zauważymy, że z roku na rok przedsiębiorczych kobiet jest coraz więcej – przyznaje Monika Zakrzewska. – Po 1989 roku zaczęło się to kształtować, ponieważ przestały obowiązywać drastyczne wymogi potrzebne do otwarcia działalności gospodarczej.

A jakie są najbardziej zauważalne różnice w sposobie szefowania firmami przez kobiety i mężczyzn?

Prezydent PKPP Lewiatan Henryka Bochniarz, piszę na swoim blogu, że różnice  wynikają m.in. z niższej skłonności do ryzyka wśród pań, co notabene jest cechą pożądaną w tych czasach (...). Jednak chęć podejmowania ryzyka to nie jedyny powód różnic. Kobiety częściej zakładają firmy w sektorze opieki zdrowotnej, edukacji, gastronomii, obsłudze rynku nieruchomości czy innych usługach, gdzie o innowacje trudniej, a kredyt jest mniej potrzebny. Jednak wszelkie dane wskazują, że mimo różnych strategii, przeżywalność firm prowadzonych przed kobiety i mężczyzn jest podobna.

 – Kobiety mają inną specyfikę, inną psychikę i inne podejście nie tylko do biznesu, ale też do życia. To co dla niektórych jest przeszkodą, w moim odczuciu jest absolutnie zaletą. Mam tu na myśli rozproszenie – dodaje Zakrzewska. –  Oznacza, że zajmują się wszystkimi rzeczami. Chcą rozwiązać każdy problem. Na pewno kobiety też są bardziej empatycznie nastawione do drugiego człowieka, niż mężczyźni. To jest podstawowa różnica – kończy. Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.