PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Kobiety są karane w pracy częściej niż mężczyźni

  • Autor: GP
  • 17 mar 2017 10:19

Zgodnie z badaniem brytyjskiego Biura ds. Badań Ekonomicznych kobiety są częściej i bardziej dotkliwie karane w pracy niż mężczyźni. Raport oparto o przedsiębiorstwa z branży finansowej, a jego konkluzje uderzają mocno w finansowego giganta z USA - firmę Wells Fargo.

Kobiety są karane w pracy częściej niż mężczyźni
Zgodnie z raportem kobiety mają o 20 proc. większą szansę utraty pracy w wyniku nieodpowiedzialnego, nieodpowiedniego zachowania. (fot.:unsplash.com)
REKLAMA

• Brytyjskie badanie pokazało, kobiety częściej niż mężczyźni są dyskryminowane i karane są w pracy.

• Zgodnie z raportem kobiety mają o 20 proc. większą szansę utraty pracy i o 30 proc. mniejsze szanse nowego zatrudnienia w opisywanych przypadkach.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Badanie na szczycie listy kontrolowanych przedsiębiorstw umieściło Wells Fargo Advisors.

Zgodnie z raportem, przewrotnie zatytułowanym "Kiedy Hary zwolnił Sally...", kobiety pracujące częściej karane są niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w przypadku niepoprawnego zachowania czy zachowań świadczących o braku kultury osobiste. 

Raport autorstwa Marka L. Egana, Gregora Matvosa, Amita Seru opublikowało Narodowe Biuro ds. Badań Ekonomicznych (ang. National Bureau of Economic Research) z siedzibą w Cambridge (Wielka Brytania).

- Badamy w raporcie dyskryminację ze względu na płeć i działanie przedsiębiorstw, gdy karzą za błędy - pisano we wstępie raportu. - Istnieją zasadnicze różnice między karami wymierzanymi za np. niekulturalne zachowanie. Często opiera się je o płeć popełniającego karany czyn. Tak mężczyźni, jak i kobiety są karani, ale dotkliwość tych kar bardziej dotyka kobiety.

Zgodnie z raportem kobiety mają o 20 proc. większą szansę utraty pracy i o 30 proc. mniejsze szanse nowego zatrudnienia w opisywanych przypadkach.

Wspomniane kary często zależne są też od składu ciał zarządzających. Jeśli dominują w nich mężczyźni, kobiety są bardziej dyscyplinowane.

Badanie dotknie Wells Fargo Advisors

Omawiany raport oparto o przedsiębiorstwa z branży finansowej, głównie doradztwo. W analizie można zauważyć pojawiającą się firmę Wells Fargo Advisors, której raport nie wystawia dobrego świadectwa.

Wells Fargo Advisors to część dużego, amerykańskiego holdingu finansowego z siedzibą w San Francisco. Firmę założono w 1852 roku w Nowym Jorku. Jej nazwa pochodzi od nazwisk właścicieli - Henry’ego Wellsa i Williama Fargo.

- Z 44 badanych przedsiębiorstw kobiet odchodzących z pracy między 2005 a 2015 rokiem - daty prowadzenia badania - najwięcej było właśnie w Wells Fargo Advisors. Następna była firma A.G. Edwards, która też jest częścią holdingu Wells Fargo - zaznaczano we wnioskach z badania. Jasne dla badaczy się stało, że odejścia były podyktowane zwolnieniami.

- Badano firmy z branży finansowej, bo uznano że łatwiej w niej o tzw. drugą szansę dla mężczyzn - pisał w komentarzu do badania Mark Egan z Uniwersytetu w Minnesocie.

Badanie jest kolejnym ciosem dla Wells Fargo. Firma boryka się bowiem ze skandalem związanym z fałszywymi kontami bankowymi spółki. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kobiety są karane w pracy częściej niż mężczyźni

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA