×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Kobiety są dyskryminowane? To zależy, kogo o to zapytamy

  • jk
  • 22 mar 2023 17:20

Kobiety są mniej aktywne zawodowo, gorzej zarabiają i często dotyka je dezaktywizacja. Główną przyczyną są obowiązki rodzinne, stanowiące 32 proc. wszystkich przyczyn bierności zawodowej kobiet – wynika z raportu Stowarzyszenia Kongres Kobiet.

Kobiety są dyskryminowane? To zależy, kogo o to zapytamy
Aż 67 proc. ankietowanych pań zgodziło się, że w Polsce na tych samych stanowiskach i z tymi samymi obowiązkami kobiety zarabiają mniej od mężczyzn (Fot. Adam Borkowski/Unsplash)
REKLAMA
  • Mężczyźni znacznie rzadziej dostrzegają dyskryminację i częściej są przekonani o braku różnicy między szansami obu płci.
  • Aż 67 proc. ankietowanych pań zgodziło się, że w Polsce na tych samych stanowiskach i z tymi samymi obowiązkami kobiety zarabiają mniej od mężczyzn, podczas gdy uważa tak tylko 39 proc. ankietowanych mężczyzn. Blokuje to wprowadzanie polityk prorównościowych.
  • Różnice w ocenie dyskryminacji w miejscu pracy ujawniają też opinie o możliwości awansu – 69 proc. kobiet i 41 proc. mężczyzn zgadza się ze stwierdzeniem, że mężczyznom łatwiej jest uzyskać awans niż kobietom.

Z badania „Kobiety, rynek pracy i równość płac” przeprowadzonego dla Stowarzyszenia Kongres Kobiet płynie wniosek, że brakuje świadomości i wiedzy o równości praw. Aż 78 proc. pracujących nie spotkało się z pojęciem luki płacowej i aż w 70 proc. firm nigdy nie było rozmów na temat nierówności płac. Co czwarta osoba (26 proc. ) nie ma wiedzy na temat poziomu zarobków w firmie.

Brak systematycznych danych dotyczących skorygowanej luki płacowej i innych aspektów sytuacji kobiet na rynku pracy oraz pogłębionych analiz w podziale na płeć utrudniają zwiększenie wiedzy na temat równości szans na rynku pracy.

Dyskryminacja jest istotną przyczyną nierówności

Zdecydowana większość respondentów zgodziła się, że nierówności płac kobiet i mężczyzn nie należy wiązać z mniejszym zaangażowaniem w pracę z uwagi na posiadanie dzieci (76 proc. odpowiedzi). Z kolei 1/5 mężczyzn ma odmienne zdanie.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Kobiety są dyskryminowane? To zależy, kogo o to zapytamy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Bezstronny 2023-03-23 05:24:12

    To prawda że nie ma w tym świecie równości płci w kwestii zawodowej i płacy jak i w innych kierunkach życia .

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA