×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Kobiety pracujące - w nierównej walce z konsekwencjami koronawirusa

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 4 lip 2020 8:00

Usługi, turystyka i kultura, gastronomia, beauty oraz opieka - w te sektory koronawirus uderzył ze zdwojoną siłą. Dla kobiet nie oznacza to nic dobrego. Tym bardziej, że praca nie zmienia się w kierunku, w którym panie czują się mocne.

Kobiety pracujące - w nierównej walce z konsekwencjami koronawirusa
7 mln Polaków pracuje w branżach narażonych na konsekwencje kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią. (fot. StockSnap z Pixabay)
REKLAMA
  • 7 mln Polaków pracuje w branżach narażonych na konsekwencje kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią.
  • W tej grupie trzy miliony pracowników to kobiety, dla których skutki gospodarczo-społeczne mogą być szczególnie dotkliwe. Paniom szkodzi deficyt poszukiwanych teraz intensywnie kompetencji cyfrowych, ale bardziej brak wiary we własne siły.
  • Takie dane płyną z raportu „Cyfrowy klucz do przyszłości zawodowej. Kobiety na rynku pracy w kontekście kryzysu gospodarczego”.

Raport został opracowany w ramach kampanii #WomanUpdate przez instytut badawczy Uniwersytetu Warszawskiego Digital Economy Lab (DELab) oraz Instytut Innowacyjna Gospodarka (INGOS). Wynika z niego, że to kobiety będą musiały zmierzyć się z największymi zawodowymi konsekwencjami koronawirusa.

– Pandemia wywoła kryzys gospodarczy, którego skali i skutków nie jesteśmy dziś w stanie oszacować. Jednak to, co już widać gołym okiem, to gwałtowne przyspieszenie i intensyfikacja transformacji cyfrowej, która mocno zmienia rynek pracy i redefiniuje rolę człowieka w różnych procesach. W ostatnich miesiącach doszło bowiem do wyostrzenia trendów, na które już dawno zwracaliśmy uwagę: automatyzacji i platformizacji – mówi prof. UW dr hab. Katarzyna Śledziewska, współautorka raportu, dyrektor zarządzająca DELab, związana z Wydziałem Nauk Ekonomicznych UW.

Także prof. UW dr hab. Renata Włoch, współautorka raportu, koordynatorka DELab związana z Instytutem Socjologii UW, przyznaje, że praca, jaką dotychczas znaliśmy, istotnie zmieni swój charakter. Przekształceniu ulegną formy zatrudnienia, a w dalszej perspektywie zostaną zmodyfikowane lub zupełnie znikną te miejsca pracy, w których wykonywane są powtarzalne, rutynowe czynności i gdzie bardziej efektywne kosztowo będzie użycie maszyn.

Kobiety mocniej dotknięte

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kobiety pracujące - w nierównej walce z konsekwencjami koronawirusa

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA