Kobiety powinny nabrać pewności siebie w tym, co robią

– Młode Polki są bardzo świadome oraz pewne siebie – i mówię to zarówno w odniesieniu do pracowników, jak i naszych gości. Mocno dbają o work-life balance, pielęgnując swój prywatny, rodzinny czas. Są asertywne, wiedzą, czego chcą – twierdzi Sabina Bartyzel, dyrektor hoteli Novotel i Mercure w południowej Polsce.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kobiety powinny nabrać pewności siebie w tym, co robią

PODZIEL SIĘ


Autor: PulsHR.pl

8 cze 2016 6:46


Pracujesz w Orbisie 15 lat. Millenialsi, którzy za chwilę będą dominującą grupą na rynku pracy, charakteryzują się tym, że zmieniają firmy co 2-3 lata. Co mogłabyś im poradzić ze swojej perspektywy – osoby spełnionej i usatysfakcjonowanej karierą?

Sabina Bartyzel, dyrektor hoteli Novotel i Mercure w południowej Polsce: – Znajdź pracę, którą lubisz, a nie będziesz musiał przepracować ani jednego dnia. To moje motto. Uważam, że to my kształtujemy zakres i typ zadań, jakie wykonujemy.

Oczywiście można mieć różnego rodzaju wymagania względem pracodawcy, ale ważne, żeby mieć świadomość, że to my napędzamy naszą karierę. Od lat kieruję się zasadą, że co 2-3 lata zmieniam zakres mojej odpowiedzialności i zadań. Przez cały czas dążę do rozwoju i stawiam sobie ambitne cele. Podtrzymuję wysoki poziom energii w pracy i to działa.

Wskaż proszę 3 kluczowe kwestie, które na przestrzeni tych kilkunastu lat zmieniły się w branży.

– Po pierwsze – tempo. 15 lat temu mieliśmy komórki, ale dziś mamy smartfony i możemy mówić o przesyle danych w trybie natychmiastowym. Żyjemy w czasach – on demand – wszystko ma być na żądanie, od razu, tu i teraz. Klienci nie mają czasu. Znajduje to odbicie w naszym programie Online Check In, w ramach którego gość realizuje formalności związane z zameldowaniem wcześniej, w dogodnym dla siebie momencie, przed przyjazdem do hotelu. Będąc już na miejscu, otrzymuje specjalny pakiet powitalny zawierający między innymi klucz do pokoju. Goście czują się wyjątkowo, a cała procedura jest mniej skomplikowana. Nie muszą już dopełniać dodatkowych formalności, bo plik istotnych informacji dostaliśmy od nich wcześniej. To rozwiązanie dotyczy również szybkiego wymeldowania pozwalającego zaoszczędzić czas w dniu wyjazdu.

Co więcej, zmienił się także wystrój naszych hoteli. W tym roku we Wrocławiu w ramach procesu rebrandingu otwieramy 2 nowe hotele w strukturze Combo – ibis oraz Novotel. Zmiany widać już na poziomie ergonomii lobby. Kiedyś recepcja była stabilnym, zabudowanym meblem odgrodzonym od gości. Dziś w odpowiedzi na zmieniające się oczekiwania lobby jest otwarte, a recepcję stanowią lekkie, nowoczesne meble, dające poczucie otwartej przestrzeni i bliższego kontaktu z klientem. Check in odbywa się szybko i sprawnie przy użyciu tabletu. Patrząc z kolei na pokoje, zmieniliśmy komfort łóżek. Wprowadziliśmy do naszych hoteli ibis łóżka „Sweet bed”, do Novoteli koncept „Life N Dream” – to bardzo udane projekty, chwalone przez gości

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.