PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Kobiety na rynku pracy. Tylko nielicznym kobietom udaje się wejść do zarządów firm w Polsce

  • Justyna Koc
    jk
  • 20 cze 2017 11:45

Statystycznie kobiety w Polsce są lepiej wykształcone od mężczyzn. Mogą również pochwalić się wysoko rozwiniętymi kompetencjami miękkimi. Pomimo pozytywnych sygnałów wciąż jednak pozostaje wiele do zrobienia w kwestii równej pozycji kobiet i mężczyzn na rynku pracy.

Kobiety na rynku pracy. Tylko nielicznym kobietom udaje się wejść do zarządów firm w Polsce
Mniejszy odsetek kobiet na stanowiskach kierowniczych może wynikać ze sposobu, w jaki firmy planują rozwój talentów oraz awanse w swoich strukturach. (Fot. Pixabay)
REKLAMA

• Aż 85 proc. respondentów badania Hays Poland wskazało, że stanowisko w zarządzie ich firmy zajmuje mężczyzna.

• Podobną tendencję widzimy na stanowiskach menedżerskich – dla 59 proc. ankietowanych, bezpośrednim przełożonym jest mężczyzna.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Zaledwie 44 proc. kobiet i aż 78 proc. mężczyzn zgadza się z twierdzeniem, że pracownicy o podobnych kwalifikacjach mają równe szanse na awans, niezależnie od płci.

 

Z badania Hays Poland wynika, że otoczenie zawodowe nie ułatwia awansu i rozwoju kobietom. Wielu pracodawców powiela stereotyp o ich mniejszej dyspozycyjności i skuteczności w biznesie. Wpływa to negatywnie na pewność siebie kobiet i sprawia, że rzadziej aplikują na wysokie stanowiska, które naturalnie wiążą się z podejmowaniem ryzyka.

Czytaj też: Rośnie apetyt na awans w pracy kobiet. 66 proc. chce stanowiska dyrektora

Z drugiej strony kobiety mają o sobie niższe mniemanie niż ich koledzy, mniej chętnie podejmują wyzwania, a ponadto wiele z nich ma skłonność do umniejszania własnych kompetencji i zasług. Przekonanie o nierównych szansach wynika także z doświadczeń aktywnych zawodowo Polek. Zdecydowana większość kobiet napotyka w karierze zawodowej na trudności w pogodzeniu życia zawodowego z obowiązkami rodzinnymi. Wszystko to sprawia, że sytuacja na rynku pracy nie zmienia się, mimo trwającej od dłuższego czasu dyskusji na temat równości. Tymczasem brak wsparcia dla kobiet może odbijać się negatywnie na firmach i powodować odejścia wartościowych pracowników.

Kobiety na stanowiskach kierowniczych

Tylko nielicznym kobietom udaje się wejść do zarządów firm w Polsce. Aż 85 proc. respondentów tegorocznego badania Hays Poland wskazało, że najwyższe stanowisko w ich firmie zajmuje mężczyzna. Podobną tendencję widzimy na stanowiskach menedżerskich – dla 59 proc. ankietowanych, bezpośrednim przełożonym jest mężczyzna.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kobiety na rynku pracy. Tylko nielicznym kobietom udaje się wejść do zarządów firm w Polsce

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA