PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Kobiety na rynku pracy. Nie wierzą w siebie, czym blokują swój rozwój

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 7 mar 2019 20:00

Sprzedaż, marketing oraz HR - w tych branżach kobiety najczęściej zajmują stanowiska menedżerskie. Co nie oznacza, że jest ich tam dużo.

Kobiety na rynku pracy. Nie wierzą w siebie, czym blokują swój rozwój
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Eksperci z firmy doradztwa personalnego HRK przyjrzeli się sytuacji kobiet na stanowiskach menedżerskich.
  • Z raportu „Manager w szpilkach” dowiemy się, że najwięcej z nich pracowało w bardzo dużych firmachzwiąza nych ze sprzedażą. 
  • Główne miejsce wykonywania obowiązków? Województwo mazowieckie, gdzie pracowało aż 62 proc. wszystkich pań biorących udział w badaniu.

Autorzy raportu przeanalizowali grupę 137 kobiet. Uczestniczki to osoby aktywne zawodowo na stanowiskach menedżerskich. 69,6 proc. to managerki lub kierowniczki, 25 proc. dyrektorki, 5,4 proc. pełni funkcję dyrektorek zarządzających lub prezesek.

Panie pracują w bardzo męskich zespołach, bowiem pomimo wprowadzania przez firmy polityki różnorodności nadal w organizacjach na stanowiskach kierowniczych częściej spotkamy mężczyznę niż kobietę. 71,7 proc. uczestniczek badania wskazało, że w ich firmach mężczyźni dominują na stanowiskach wyższego szczebla, z kolei 18,5 proc. stwierdziło, że rozkład jest 50/50. Jedynie 9,8 proc. kobiet zauważyło dominację płci żeńskiej na tego typu stanowiskach.

39,1 proc. pań zgodziło się z tym, że na przestrzeni ostatnich lat zaszły zmiany w podejściu organizacji do kobiet. Znalazła się jednak też spora grupa kobiet, której trudno było się wypowiedzieć w tej kwestii. Z kolei dla 26,1 proc. respondentek nic się nie zmieniło.

Zadowolenie mimo mniejszych zarobków

Panie zapytane o to, czy są zadowolone ze swojego stanowiska, w zdecydowanej większości mówią "tak". Aż 79,3 proc. z nich odpowiedziało twierdząco. 12 proc. z nich czuje niedosyt z pełnionej funkcji. Co ważne, nie boją się mierzyć wyżej. Aż 65,2 proc. przyznało, że są skłonne zmienić pracę, gdyby w innej firmie zaoferowano im wyższe stanowisko.

- Kobiety bardzo różnie definiują sukces. Nawet na polu zawodowym często oznacza pogodzenie życia zawodowego z prywatnym, a szczególnie macierzyństwem. W kulturze polskiej, gdzie mamy tendencje do prób bycia perfekcjonistką na każdym polu – zawodowym, rodzinnym – chcemy

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kobiety na rynku pracy. Nie wierzą w siebie, czym blokują swój rozwój

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA