PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Kobiety na rynku pracy. Kiedy parytet płci wśród kierownictwa firm?

Dla kobiet marzących o karierze zawodowej w biznesie mamy dwie informacje: dobrą i złą. Dobra jest taka, że w firmach coraz większą uwagę poświęca się zatrudnianiu kobiet na kierowniczych stanowiskach i umożliwianiu im awansu. Zła wiadomość jest taka, że zmiany te wydają się być bardziej doraźną akcją, aniżeli systemowym działaniem, a męsko-damskim parytecie wśród kadry zarządzającej do roku 2025 nie ma co marzyć.

Kobiety na rynku pracy. Kiedy parytet płci wśród kierownictwa firm?
Dziś kobiety stanowią zaledwie 1/3 menedżerów. A na wyższych stanowiskach jest ich jeszcze mniej. (fot. pixabay.com)
REKLAMA

• W ciągu najbliższych ośmiu lat jedynie w Ameryce Łacińskiej odsetek kobiet i mężczyzn wśród kadry zarządzającej przedsiębiorstw mniej więcej się wyrówna.

• W Europie pod tym względem niewiele się zmieni, najgorzej natomiast będzie w Azji.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Jeśli idzie o wyrównywanie proporcji w zatrudnianiu kobiet i mężczyzn „niewidzialna ręka rynku” nie działa. Kobiet więcej jest w tych firmach, które świadomie większą uwagę przykładają do równości płac i wyrównywania szans.

Opublikowany przez firmę konsultingową Mercer raport „When Women Thrive” nie pozostawia złudzeń: im wyżej w hierarchii stanowisk w biznesie, tym kobiet jest mniej. W skali światowej (a raport obejmuje dane z 583 firm, położonych na terenie 42 krajów i zatrudniających 3,2 mln pracowników, w tym 1,3 mln kobiet) kobiety stanowią jedynie 33 proc. menedżerów, 26 proc. senior menedżerów i tylko 20 proc. kierowników.

Rokowania na przyszłość również są mało obiecujące dla kobiet. Jedynie w Ameryce Łacińskiej mogą się one spodziewać, że męsko – damskie proporcje w kadrze kierowniczej zbliżą się do parytetu (w roku 2025 odsetek kobiet ma wzrosnąć z obecnych 17 do 44 procent). Wbrew pozorom niewiele zmieni się w tej mierze natomiast w Europie. Choć wśród ścisłego kierownictwa firm kobiet przybywa, to generalnie wśród kadry zarządzającej wielkich zmian nie widać – do roku 2025 odsetek kobiet w tym gronie wynosić będzie 37 proc. Czyli tyle ile obecnie. Najgorzej jednak pod tym względem będzie wyglądała sytuacja w Azji. Tam, do roku 2025, kobiety stanowić będą jedynie 28 proc. kadry zarządzającej.

Raport skupia się jednak nie tylko na diagnozie stanu obecnego i prognozie na przyszłość. Stara się również wskazać czynniki sprzyjające wyrównywaniu się proporcji między odsetkiem kobiet i mężczyzn wśród kadry zarządzającej przedsiębiorstw. Autorzy opracowania uznają za takowe m.in. aktywne zarządzanie programami odejść i elastycznej pracy, równość płac opartą na rzetelnych danych statystycznych oraz regularną kontrolę dysproporcji w polityce zatrudnienia. Zwracają również uwagę na specyficzne relacje kobiet z systemem opieki zdrowotnej (jako pacjentki, czy opiekunki dzieci), aczkolwiek podkreślają, że jedynie 45 proc. przedsiębiorstw uważa, iż wspomaganie kobiet w tej kwestii przekłada się na ich przyciągnięcie i zatrzymanie w firmie. Podobnie istotne (i podobnie niedoceniane przez pracodawców) są kwestie związane z finansowymi konsekwencjami faktu, że kobiety przeważnie są zatrudniane na gorzej opłacanych stanowiskach niż mężczyźni, a żyją od nich dłużej – jak czytamy w raporcie jedynie co dziesiąta firma oferuje programy emerytalne uwzględniające te różnice (oczywiście w tych przedsiębiorstwach, które mają to na uwadze odsetek kobiet jest większy).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kobiety na rynku pracy. Kiedy parytet płci wśród kierownictwa firm?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA