Kobiety na rynku pracy: Ile zarabiają? Jakie stanowiska zajmują?

• W Dzień Kobiet 8 marca 2016 r. kobiety to 50 proc. siły roboczej na świecie, ale wciąż liczba zajmowanych przez nie stanowisk kierowniczych jest mniejsza niż 25 proc.
• Największe różnice między zarobkami kobiet i mężczyzn widoczne są na poziomie specjalistów – tam kobiety zarabiają przeciętnie o 13,7 proc. mniej niż mężczyźni.
• W Polsce najwięcej kobiet w stosunku do mężczyzn (81,9 proc.) pracuje w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kobiety na rynku pracy: Ile zarabiają? Jakie stanowiska zajmują?

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

8 mar 2016 7:48


- W Poczcie Polskiej 56 proc. załogi stanowią kobiety, ale spośród 6 proc. stanowisk menedżerskich, tylko trzy zajmują panie. Zatem im wyżej w hierarchii, tym mniej kobiet – mówi Iwona Przepióra, menedżer HR w Poczcie Polskiej.

Czy to dobry i trafiony obraz polskiego rynku pracy postrzeganego przez pryzmat płci?

Fakt, że kobiet na stanowiskach kierowniczych jak na lekarstwo potwierdzają badania ManpowerGroup przeprowadzone w 25 krajach świata wśród ponad 200 respondentów. Wynika z niego, że kobiety stanowią obecnie 50 proc. światowej siły roboczej, a mimo to liczba zajmowanych przez nie stanowisk kierowniczych wynosi mniej niż 25 proc. Dlaczego tak jest?

Kluczową przeszkodą do osiągnięcia celu, jaką zidentyfikowano na podstawie rozmów z respondentami, jest mocno zakorzeniona w społeczeństwie męska kultura, która ma swoje przełożenie na kulturę panującą w wielu organizacjach. Paradoksalnie największą szansę do zmiany tej sytuacji stanowi fakt, że mężczyźni sami przyznają, że dotychczasowa sytuacja musi ulec zmianie.

Zdaniem Kamila Wyszkowskiego, przedstawiciela Global Compact Network Poland, męska monokultura w biznesie, patrząc z perspektywy globalnej, prowadzi do niepokojących, symptomatycznych zjawisk, jak chociażby wyższe przyzwolenie na korupcję w krajach, gdzie mężczyźni faktycznie dominują.

– Jeżeli przyjrzymy się badaniom, to zobaczymy, że kraje UE, które mają niski udział kobiet w życiu publicznym, ale też w przestrzeni gospodarczej, to są kraje, które mają większy problem z korupcją. Dlatego trzeba tak budować zespoły, żeby były w nich zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Dopiero wtedy osiągniemy coś w rodzaju synergii płci, w której efektywność wzrasta na bardzo wielu płaszczyznach – uważa Wyszkowski

Czytaj też: Kobiety coraz ważniejsze w biznesie i polityce

To kobiety muszą coś zmienić?

Z badania ManpowerGroup wynika, że 58 proc. respondentów jest zdania, że odpowiedzialność za zwiększenie równowagi w zatrudnianiu kobiet i mężczyzn spoczywa na organizacji, a nie na samych zainteresowanych. – Najwyższe kierownictwo musi pokazać swoje poparcie dla równouprawnienia na rynku pracy poprzez zwiększenie możliwości i liczby stanowisk dla kobiet. Powinno tworzyć środowisko, w którym kobiety są włączane w procesy na każdym poziomie i w każdym dziale – komentuje Iwona Janas, dyrektor generalny ManpowerGroup w Polsce.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

kaja 2017-02-17 10:25:32

To są dla nas krzywdzace dane. Widac, ze przewage maja mezczyzni i w przypadku stanowisk i zarobków. Mi sie marzy wlasna firma, poki co zeby zarobic na dobry start wyjezdzam do Niemiec z tml professional do pracy sezonowej. To dla mnie najlepsza forma legalnego zarobku.