×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Szklany sufit na uczelniach. Wybór rektorek jako katalizator zmiany

Od września 2020 r. na uczelniach pojawi się stosunkowo spora liczba rektorek, w tym dwie w klasycznych uniwersytetach. To początek zmian?

Szklany sufit na uczelniach. Wybór rektorek jako katalizator zmiany
Dr Anna Pokorska przekonuje, że nie ma żadnych formalnych barier dla awansów kobiet w strukturze zarządczej uniwersytetów. (Fot. Fotolia)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Jak zauważa dr Anna Pokorska z UMK, rektorami zostają osoby, które zdobyły największy prestiż wśród swoich kolegów, między innymi poprzez badania i publikacje - w praktyce oznacza to, że pula osób na stanowisko rektorskie ograniczona jest do profesury. 
  • Na niewielką liczbę rektorek ma także wpływ polska tradycja i stereotypy, mentalność i obyczaje.
  • Zarządzanie w męskim świecie to niemałe wyzwanie, z którym nie każda kobieta chce się zmierzyć - część z nich obawia się, że nie podołają nowym wyzwaniom i nie będą umiały przekonać współpracowników do własnych racji.

Od nowego roku akademickiego 12 kobiet obejmie stanowisko rektora na polskich uczelniach akdemickich. Prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska została wybrana rektorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z kolei prof. Elżbieta Żądzińska została nowym rektorem Uniwersytetu Łódzkiego. W poprzedniej kadencji ani jeden tak duży uniwersytet, tzw. bezprzymiotnikowy, nie był kierowany przez kobietę. 

- Rozpoczął się proces, którego nic już nie zatrzyma: w gruncie rzeczy nie chodzi o kobiety, tylko o to, by stanowiska takie jak rektor zajmowali ludzie kompetentni, wykształceni, bez względu na płeć. Słowem - by bycie kobietą czy mężczyzną nie miało wpływu na takie decyzje. Tak sobie wyobrażam równouprawnienie w tym względzie - mówi prof. Bogumiła Kaniewska.

Czytaj więcej: Kobieta w fotelu rektora. "W zarządzaniu nie chodzi o płeć, ale o kompetencje"

Ponadto w nadchodzącej kadencji m.in. prof. Marta Kosior-Kazberuk zostanie nową rektor Politechniki Białostockiej, prof. Celina Olszak nową rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, prof. Danuta Zawadzka rektorem Politechniki Koszalińskiej, a prof. Anna Wypych-Gawrońska pokieruje drugą kadencję Uniwersytetem Humanistyczno-Przyrodniczym w Częstochowie.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Szklany sufit na uczelniach. Wybór rektorek jako katalizator zmiany

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Konserwa 2020-08-04 20:02:29

    Ufff. Odetchnąłem z ulgą. Na uniwerku moich dzieci wszytko po staremu!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA