Kobiety, młodzi i osoby 55+: Co zrobić by nie wypaść z rynku pracy?

Jak wskazują analitycy rynku pracy zapotrzebowanie na konkretne umiejętności na świecie zmienia się i są to zmiany bardzo trudne do przewidzenia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kobiety, młodzi i osoby 55+: Co zrobić by nie wypaść z rynku pracy?

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

16 kwi 2015 10:38


Według danych OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), około 30 proc. Polaków zadeklarowało, że mają wyższe kwalifikacje, niż wymaga ich stanowisko. Jednocześnie 16 proc. uważało, że mają za niskie umiejętności by poradzić sobie ze swoimi obowiązkami w pracy.

- Obecnie bardzo silnym trendem i powszechnym zjawiskiem, z którym mamy do czynienia jest starzenie się społeczeństwa. Ze względu na spadającą dzietność i wzrastającą długość życia stosunek niepracujących oraz osób starszych do ludzi w wieku produkcyjnym ciągle ulega zmianie i z poziomu 38 proc. według danych w 2000 r. do 2050 r. ma wynieść 70 proc. Z drugiej strony jak wskazuje prognoza GUS liczba ludności w wieku emerytalnym w Polsce wzrośnie w perspektywie najbliższych dekad do blisko 10 mln w 2050 r. – podkreśla Anna Wicha, dyrektor generalny Adecco Poland.

– Oznacza to, że żadna gospodarka, w tym oczywiście Polska, nie może sobie pozwolić na marnowanie talentów i zasobów ludzkich poprzez wykluczanie z rynku pracy takich grup jak młodzi, kobiety czy osoby w starszym wieku – dodaje.

Kobiety na rynku pracy

Według badań przeprowadzonych przez OECD zaangażowanie kobiet na rynku pracy
ma bezpośredni wpływ na PKB. W Japonii wzrost wynikający ze wspierania pracy kobiet wyniósł 9 proc. W krajach nienależących do OECD wartości mogą być wyższe, na przykład 10 proc. w RPA i 34 proc. w Egipcie.

Wskaźnik udziału kobiet w rynku pracy jest głównie uzależniony od specyfiki danego kraju. Mieszkanki Turcji, Włoch czy Korei Południowej są bierne w porównaniu z Norweżkami, Dunkami czy Szwajcarkami. Jak wskazuje GUS w Polsce poziom aktywności zawodowej kobiet jest w dalszym ciągu niższy niż mężczyzn. W 2013 r. na 1 000 aktywnych zawodowo mężczyzn przypadało 554 biernych zawodowo, podczas gdy na 1 000 aktywnych zawodowo kobiet – 1 060 biernych zawodowo. W dalszym ciągu bierna zawodowo ludność naszego kraju jest znacznie sfeminizowana – ponad 61 proc. populacji stanowią kobiety. W przypadku Polek najwyższy odsetek aktywnych występuje w wieku 40–44 lata - na 1 000 kobiet 841 pracowało bądź poszukiwało aktywnie pracy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.