Kobiety mają prawo do kariery zawodowej, nawet jeśli mniej będą zajmować się rodziną

64 proc. Polaków uważa, że kobiety mają prawo do kariery zawodowej, nawet jeśli przez to nieco mniej będą zajmować się rodziną - wynika z najnowszego badania TNS Polska. 20 lat temu (w 1994 r.) było znacznie mniej zwolenników takiego poglądu - 46 proc.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kobiety mają prawo do kariery zawodowej, nawet jeśli mniej będą zajmować się rodziną

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

13 lut 2014 12:19


W lipcu 1994 r. Ośrodek Badań Opinii Publicznej (OBOP), a w styczniu 2014 r. - TNS Polska zapytały Polaków o opinie dotyczące roli kobiet i mężczyzn w rodzinie.

Wyniki badań pokazały, że w porównaniu z 1994 r. zmianie uległ stosunek do obowiązków kobiet związanych z rodziną. 20 lat temu Polacy byli podzieleni na dwie niemalże tak samo liczne grupy; 46 proc. twierdziło, że kobiety mają prawo do kariery zawodowej, nawet jeżeli przez to nieco mniej mogą zajmować się rodziną, a 50 proc. uważało, że kobiety powinny być przede wszystkim matkami i żonami, a dopiero później mogą myśleć o sukcesach zawodowych.

Obecnie większość Polaków zgadza się z tym drugim poglądem (64 proc.), a jedna trzecia (31 proc.) uważa, że kobiety powinny być przede wszystkim matkami i żonami.

Czytaj też: Coraz więcej inicjatyw wspierających karierę kobiet

Od 1994 nie zmieniły się poglądy na temat podziału obowiązków w rodzinie. Ponad połowa Polaków (57 proc. w porównaniu do 67 proc. w 1994 r.) uważa, że w rodzinie ważne jest solidarne dzielenie się obowiązkami, bez podziału na prace kobiece i męskie. 40 proc. ankietowanych (30 proc. - w 1994 r.) jest z kolei przekonanych, że w polskich domach funkcjonuje podział na obowiązki oraz prace typowo kobiece i typowo męskie.

Podobne jak 20 lat temu są też opinie Polaków dotyczące możliwości pogodzenia szczęścia rodzinnego z karierą zawodową. 71 proc. Polaków (76 proc. - w 1994 r.) uważa, że przy dobrej woli jest to możliwe, natomiast 24 proc. badanych (19 proc. - w 1994 r.) jest przekonanych, że prawdziwe szczęście rodzinne wymaga rezygnacji z sukcesów i kariery zawodowej.

Kobiety przejawiają więcej wiary w możliwość pogodzenia sfery rodzinnej oraz zawodowej. Według wyników z 2014 r. trzy czwarte pań (75 proc.) wobec dwóch trzecich (66 proc.) mężczyzn uważa, że przy dobrej woli możliwe jest pogodzenie szczęścia rodzinnego z karierą zawodową.

Ponadto kobiety częściej niż panowie opowiadają się przeciwko przedkładaniu ról kobiecych związanych z domem i rodziną nad pozostałe. 69 proc. kobiet - w porównaniu do 58 proc. mężczyzn - uważa, że panie mają prawo do kariery zawodowej, nawet gdy przez to mniej mogą zajmować się rodziną. Zwolennikami poglądu, że kobiety powinny być przede wszystkim matkami i żonami, jest co trzeci mężczyzna (36 proc.) i co czwarta kobieta (26 proc.).

Badanie przeprowadzono w dniach 11-16 stycznia 2014 r. na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.