Kobiety boją się prosić o podwyżkę lub zakładać własną firmę

• Polki świetnie zarządzają budżetami domowymi i firmowymi, ale nie myślą o przyszłości.
• Kobiety mają mniej odwagi i determinacji w staraniu się o poprawienie swojej sytuacji finansowej.
• Panie częściej zadowalają się tym, co mają – obawiają się prosić o podwyżkę w pracy lub zrezygnować z etatu i założyć własną firmę.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kobiety boją się prosić o podwyżkę lub zakładać własną firmę

PODZIEL SIĘ


Autor: Newseria

1 lut 2016 9:59


Z badania „Audyt Bankowości Detalicznej” wynika, że Polki rozsądnie i odpowiedzialnie zarządzają domowym budżetem. W dodatku radzą sobie z tym znacznie lepiej niż mężczyźni. 47 proc. badanych kobiet, czyli o 9 proc. więcej niż mężczyzn, zadeklarowało, że dokładnie planuje i kontroluje swoje wydatki.

61 proc. respondentek stwierdziło natomiast, że miesięczne należności regulują zaraz po otrzymaniu pensji – wśród mężczyzn odsetek ten wyniósł 51 proc. Zdaniem Dominiki Nawrockiej, autorki książki „Kobieta i Pieniądze. 7 kroków edukacji finansowej dla kobiet”, Polki równie dobrze radzą sobie z budżetami firm, które im podlegają. Na tym jednak się zatrzymują.

– Nie myślą do przodu, nie planują przyszłości, jest to myślenie bardzo krótkoterminowe. Sądzę, że warto to zmienić, warto się uczyć, pogłębiać swoją inteligencję finansową po to, by zadbać o przyszłość, by nie martwić się emeryturą, by być wolną i niezależną finansowo – mówi Dominika Nawrocka.

Zdaniem autorki książki, kobiety – w porównaniu z mężczyznami – mają mniej odwagi i determinacji w staraniu się o poprawienie swojej sytuacji finansowej. Częściej zadowalają się tym, co mają – obawiają się prosić o podwyżkę w pracy lub zrezygnować z etatu i założyć własną firmę.

Nawrocka zachęca panie, by uczyły się tego, jak dbać o finansową przyszłość, wiedza ta daje bowiem odwagę i poczucie stabilności. Jej zdaniem należy czytać dużo książek o tematyce finansowej, czytać artykuły prasowe lub internetowe, a przede wszystkim uczyć się poprzez praktykę.

Dominika Nawrocka (Fot. Newseria) Dominika Nawrocka (Fot. Newseria)

– Najwięcej nauczymy się poprzez działanie i do tego zachęcam. Można zaczynać małymi krokami, niewielkimi kwotami, ale trzeba się zająć inwestowaniem, bo to jest nasza finansowa przyszłość i przyszłość naszych rodzin – mówi Dominika Nawrocka.

Autorka zauważa też pozytywne zmiany w podejściu kobiet do finansów i przedsiębiorczości. Obecnie kobiety stoją na czele co trzeciego polskiego przedsiębiorstwa, coraz więcej Polek decyduje się też na założenie własnej firmy. W przeciwieństwie do mężczyzn częściej mają własny, pochodzący z oszczędności, kapitał początkowy, nie muszą więc zaciągać kredytu. Polki są też coraz bardziej świadome, że muszą zadbać o emeryturę, by cieszyć się swobodą finansową po zakończeniu pracy.

– Coraz więcej kobiet chce żyć wygodnie, bo to życie jest wtedy zdrowsze, szczęśliwsze, dłuższe i po prostu dużo lepsze. A pamiętajmy o tym, że to jak wygląda kondycja finansowa kobiet, wpływa na kondycję i jakość życia ich dzieci, więc należy o tym myśleć dużo szerzej – podkreśla Dominika Nawrocka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.