-
- •Opublikowano: 19 kwi 2022 17:22
Awans w pracy przynosi większe korzyści emocjonalne mężczyznom niż kobietom - wynika z nowego badania naukowców z Yale University dotyczącego płci i emocji w miejscu pracy.

- Wyniki opublikowane w American Journal of Research pokazują różne emocje kobiet i mężczyzn na każdym szczeblu przywództwa.
- Badanie wykazało, że płeć ma ogromny wpływ na emocje, jakich pracownicy doświadczają w pracy.
- W porównaniu z mężczyznami kobiety zgłaszały, że czują się bardziej przytłoczone, zestresowane, sfrustrowane, spięte i zniechęcone oraz mniej pewne siebie i szanowane.
Kobiety i mężczyźni ujawniają odmienne odczucia w pracy, ponieważ awans w rankingu łagodzi negatywne uczucia, jak frustracja, w mniejszym stopniu u kobiet niż u mężczyzn - wynika z nowego, obszernego badania dotyczącego różnic w emocjach między płciami w pracy.
Badanie prowadzone przez naukowców z Yale University wspólnie z Jochenem Mengesem z Cambridge Judge Business School wykazało, że wysoka pozycja wiąże się z większymi korzyściami emocjonalnymi dla mężczyzn niż dla kobiet. Kobiety we wszystkich przypadkach zgłaszają większe negatywne uczucia niż mężczyźni.
„Ponieważ emocje są ważne dla przywództwa, kobiety na wyższych stanowiskach znajdują się w niekorzystnej sytuacji, to jak bieganie w butach z ołowiu” – diagnozuje raport z badania, które opiera się na analizie odczuć prawie 15 tys. pracowników w USA.
Płeć a emocje
Wyniki opublikowane w American Journal of Research analizują różne emocje kobiet i mężczyzn na każdym szczeblu przywództwa, w związku z niedostateczną reprezentacją w miejscu pracy.
Badanie wykazało, że płeć ma ogromny wpływ na emocje, jakich pracownicy doświadczają w pracy. W porównaniu z mężczyznami kobiety zgłaszały, że czują się bardziej przytłoczone, zestresowane, sfrustrowane, spięte i zniechęcone oraz mniej pewne siebie i szanowane.
Badanie sugeruje, że ponieważ kobiety doświadczają więcej negatywnych i mniej pozytywnych odczuć podczas wspinania się na wyższe szczeble w hierarchii organizacyjnej, stawia je to w niekorzystnej sytuacji w pełnieniu ról przywódczych.
Na najniższym poziomie hierarchii kobiety zgłaszały, że czują się znacznie bardziej szanowane niż mężczyźni, ale sytuacja się odwraca, gdy ludzie wspinają się na wyższe szczeble zarządzania w organizacji. Powoduje to, że na wyższych stanowiskach mężczyźni czują się znacznie bardziej szanowani niż kobiety.



KOMENTARZE (2)