×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Kobiety "biegają w butach z ołowiu", gdy awansują w pracy

Awans w pracy przynosi większe korzyści emocjonalne mężczyznom niż kobietom - wynika z nowego badania naukowców z Yale University dotyczącego płci i emocji w miejscu pracy.

Kobiety "biegają w butach z ołowiu", gdy awansują w pracy
Na wyższych stanowiskach mężczyźni czują się znacznie bardziej szanowani niż kobiety (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Wyniki opublikowane w American Journal of Research pokazują różne emocje kobiet i mężczyzn na każdym szczeblu przywództwa.
  • Badanie wykazało, że płeć ma ogromny wpływ na emocje, jakich pracownicy doświadczają w pracy.
  • W porównaniu z mężczyznami kobiety zgłaszały, że czują się bardziej przytłoczone, zestresowane, sfrustrowane, spięte i zniechęcone oraz mniej pewne siebie i szanowane.

Kobiety i mężczyźni ujawniają odmienne odczucia w pracy, ponieważ awans w rankingu łagodzi negatywne uczucia, jak frustracja, w mniejszym stopniu u kobiet niż u mężczyzn - wynika z nowego, obszernego badania dotyczącego różnic w emocjach między płciami w pracy.

Badanie prowadzone przez naukowców z Yale University wspólnie z Jochenem Mengesem z Cambridge Judge Business School wykazało, że wysoka pozycja wiąże się z większymi korzyściami emocjonalnymi dla mężczyzn niż dla kobiet. Kobiety we wszystkich przypadkach zgłaszają większe negatywne uczucia niż mężczyźni.

„Ponieważ emocje są ważne dla przywództwa, kobiety na wyższych stanowiskach znajdują się w niekorzystnej sytuacji, to jak bieganie w butach z ołowiu” – diagnozuje raport z badania, które opiera się na analizie odczuć prawie 15 tys. pracowników w USA.

Płeć a emocje

Wyniki opublikowane w American Journal of Research analizują różne emocje kobiet i mężczyzn na każdym szczeblu przywództwa, w związku z niedostateczną reprezentacją w miejscu pracy.

Badanie wykazało, że płeć ma ogromny wpływ na emocje, jakich pracownicy doświadczają w pracy. W porównaniu z mężczyznami kobiety zgłaszały, że czują się bardziej przytłoczone, zestresowane, sfrustrowane, spięte i zniechęcone oraz mniej pewne siebie i szanowane.

Badanie sugeruje, że ponieważ kobiety doświadczają więcej negatywnych i mniej pozytywnych odczuć podczas wspinania się na wyższe szczeble w hierarchii organizacyjnej, stawia je to w niekorzystnej sytuacji w pełnieniu ról przywódczych.

Na najniższym poziomie hierarchii kobiety zgłaszały, że czują się znacznie bardziej szanowane niż mężczyźni, ale sytuacja się odwraca, gdy ludzie wspinają się na wyższe szczeble zarządzania w organizacji. Powoduje to, że na wyższych stanowiskach mężczyźni czują się znacznie bardziej szanowani niż kobiety.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Kobiety "biegają w butach z ołowiu", gdy awansują w pracy
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Okradziony w OFE 2022-04-20 10:08:54

    Więc dlaczego kobiety są wogóle ZMUSZANE DO PRACY "zawodowej"???!!!! Dlaczego system podatkowy ZMUSZA kobiety do pracy, bo z jednej pensji trudno utrzymać pełną, normalną rodzinę z dziećmi? Odpowiedż jest prosta: BO KOBIETY STAŁY SIĘ ZNACZĄCYMI PODATNIKAMI!!!!! I o płacenie podatków tutaj chodzi!!! O nic innego!!!! W Danii na przykład, kobieta, która już 3 miesiące po porodzie wraca do "pracy" dostaje ZASIŁEK z gminy na zatrudnienie OBCEJ KOBIETY, żeby opiekowała się JEJ noworodkiem!!! Gdzie tu logika???!!!!

  • Rozsądny Człowiek 2022-04-19 19:39:37

    To PO CO się pchają do awansów ?!!! Ktoś je ZMUSZA do akceptoeania awansu ?!!! Baby są WIECZNIE NJESZCZĘSLIWE, bo NIE WIEDZĄ czego chcą !

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA